Razem dla Białołęki w 2022 r.

Poprzez wzajemną życzliwość, wspieranie się można osiągnąć znacznie więcej niż idąc drogą egoizmu. Mając wokół siebie ludzi empatycznych, pełnych energii i dobrego słowa wiesz, że możesz zmienić nasz wspólny lokalny dom i wiesz, że ta praca będzie przyjemnością w zdecydowanie dobrej atmosferze.  Jesteś częścią czegoś dobrego, jesteś częścią Stowarzyszenia Razem dla Białołęki. Są jednak sytuacje, w których najpiękniejsze słowa nie pomogą w konfrontacji z brutalną rzeczywistością. Kiedy ktoś nie ma pieniędzy na jedzenie albo środków na konieczną operację dla dziecka, komuś spadają rakiety na dom lub dziecko zostało porzucone przez rodziców, to przecież żadne słowo nie ukoi bólu. Trzeba więc działać, trzeba działać razem.

Po trudnym pandemicznym roku 2021 oczekiwaliśmy lepszego czasu, normalizacji. Stało się inaczej, wojna stała się faktem, a miliony uchodźców z Ukrainy przyjechało do naszego kraju. Od pierwszych godzin wojny nasza organizacja zaangażowała się w pomoc. W ramach działań Razem dla Ukrainy pozyskaliśmy około 40 metrów sześciennych artykułów spożywczych i przemysłowych dla uchodźców. Organizowaliśmy transport, zakwaterowanie, pomagaliśmy w sprawach urzędowych, szkolnych, a nawet pracowniczych. Oprócz pomocy obywatelom Ukrainy, kontynuowaliśmy pomoc charytatywną dla dotychczasowych i nowych potrzebujących oraz realizowaliśmy dotychczasowe cykliczne akcje pomocowe. Ideą Rodzinny Rajd Rowerowy 2022 jest także promocja bezpiecznej, rodzinnej turystyki rowerowej, z udziałem młodszych i starszych Mieszkańców Białołęki, a celem tegorocznej edycji było wsparcie dla Stasia Krajnika, na ten cel zebraliśmy razem ponad 10 tysięcy złotych. Wigilijna Pomoc Sąsiedzka to działania, których beneficjentem są dzieci z białołęckich domów dziecka oraz rodziny potrzebujące. Zbiórka artykułów żywnościowych i przemysłowych w sklepach oraz współpraca ze sponsorami,  pozwoliły nam na pozyskanie kilku ton produktów, środki finansowe oraz sprzęt AGD. Jednak najważniejsze co osiągnęliśmy przy tym projekcie, to uśmiech podopiecznych w domach dziecka. Jest jeszcze gro innych charytatywnych działań, które wydarzyły się w minionym roku, o wszystkich nie sposób napisać, mamy nadzieję, że nasze działania chociaż w minimalny sposób pomogły w trudnej sytuacji.

Sprawy klimatu i ochrony środowiska są dla nas ważne w takim samym stopniu jak pozostałe. Dlatego w kwietniu po raz kolejny zorganizowaliśmy wspólne zalesianie dzielnicy pod nazwą Razem sadzimy las. W ramach akcji z Mieszkańcami posadziliśmy ok. 600 drzew. O stronę ekoedukacji zadbaliśmy na Zielonym Pikniku Sąsiedzkim i w ramach Sprzątania Świata na Białołęce – Clean up the world i Dnia Ziemi przy okazji sprzątając kilkanaście lokalizacji w dzielnicy.

Białołęka to też historia, to korzenie i pamięć, oprócz rocznicowych obchodów naszą sztandarową aktywnością w tym zakresie jest  Kwesta na Rzecz Ratowania Zabytkowych Nagrobków na Cmentarzu Tarchomińskim. Tegoroczna kwesta była już ósmą i pozwoliła na zgromadzenie 25 859,32 zł na odrestaurowanie kolejnych obiektów.

Integracja to coś co napędza takie organizacje jak nasza, zawsze byliśmy więc obecni na licznych festynach, wydarzeniach sportowych, piknikach, między innymi na Dniach Białołęki, Białołęce Pożytecznej, Festynie Rodzinnym Gabriel – Święty Uśmiechu czy Kulturalnych Zamieszaniach.

Wszystkie nasze działania i aktywności możliwe są dzięki setkom wolontariuszy, przy zaangażowaniu uczniów z naszych dzielnicowych szkół, przy współpracy z partnerami oraz dzięki pomocy licznych  sponsorów. Dziękujemy Wam i cieszymy się na dalszą współpracę. Zapraszamy Mieszkańców poznajcie nas, zróbmy coś razem. Działając z nami, poczujecie jak bije serce naszej dzielnicy.

Co działo się w samorządzie?

Białołęka jako niezwykle szybko rozwijająca się dzielnica wymaga znacznych inwestycji w infrastrukturę społeczną. W 2022 r. zostały rozpoczęte nowe projekty inwestycyjne, a kolejne są w przygotowaniu do realizacji w 2023 r. Rozpoczęła się budowa szkoły podstawowej przy ul. Świderskiej, w ramach której powstanie 36-oddziałowa placówka dla 900 uczniów (32 klasy I-VIII i 4 „zerówki” w tym oddział integracyjny) wraz z zespołem boisk, placem zabaw, parkingiem i terenem zieleni oraz przebudową skrzyżowania Świderskiej i Ćmielowskiej.

Trwa rozbudowa szkoły podstawowej przy ul. Podróżniczej, w ramach której powstanie m.in. 8 nowych sal lekcyjnych i 4 pracownie, hala sportowa z możliwością podziału na trzy części (boisko o wymiarach 40×20 m), biblioteka z czytelnią oraz czytelnią multimedialną i nowa świetlica. Jednocześnie finalizowane są negocjacje z KOWR w zakresie pozyskania gruntów przy ul. Kartograficznej w celu budowy szkoły podstawowej. Dodatkowo SP 112 przy ul. Zaułek zyska nową nawierzchnię boisk wraz z ich oświetleniem, zaś SP 31 przy ul. Kobiałka halę pneumatyczną.

W 2022 r. zmodernizowane zostały boiska w Parku Picassa, gdzie powstała nowa strefa sportu. Ogłoszono także wyniki konkursu architektonicznego na pływalnię przy ul. Ostródzkiej. Koncepcja zakłada, że pływalnia w parterze będzie miała 8 torów do pływania, basen rekreacyjny, brodzik dla najmłodszych oraz jedną zewnętrzną i dwie wewnętrzne zjeżdżalnie. Na tym samym poziomie znajdować się będzie również strefa z saunami i jacuzzi. Na piętrze zaprojektowano trybuny oraz restaurację z tarasem, z którego będzie się rozpościerał widok na teren zielony – wkrótce zgodnie z warunkami konkursu rozpoczną się negocjacje „z wolnej ręki” celem podpisania umowy na projekt wraz z pozwoleniem na budowę.

Realizowane jest Centrum Aktywności Międzypokoleniowej, w ramach którego powstanie dom dziennego pobytu dla seniorów, placówka wsparcia dla osób z niepełnosprawnością intelektualną oraz żłobek dla 150 dzieci. CAM ma integrować poprzez swoje funkcje i otoczenie osoby w różnym wieku – dzieci, młodzież, dorosłych i seniorów. Na etapie projektowania są realizowane w formule „projektuj i buduj”: budynek modułowy przy ul. Ruskowy Bród na potrzeby rewiru Policji oraz żłobek dla 150 dzieci przy ul. Ku Rzece. W przygotowaniu znajdują się kolejne inwestycje, w tym rozbudowa przedszkola przy Marywilskiej, biblioteka przy ul. Kłosowej, park przy ul. Botewa oraz Park Żerański (inwestycja Zarządu Zieleni).

Trwa także rewitalizacja słynnej kamienicy przy Modlińskiej 257, a właściwie trzech zabytkowych budynków, w których działać będzie centrum lokalne. Dzięki realizowanej inwestycji wiele elementów budynków zostanie odrestaurowanych lub odtworzonych. Pracom konserwatorskim poddawane są m.in. polichromie na ścianach i sufitach, lamperia i podsufitki na klatce schodowej, drewniane schody i balustrada stalowa wykonana przez kowala artystę w drugiej dekadzie XX w.

W 2022 r. zostały także zrealizowane kolejne inwestycje infrastrukturalne. Zakończono prace budowlane przy przebudowie skrzyżowania ulic Ostródzkiej i Hemara, zrealizowano budowę przeprawy mostowej wzdłuż ul. Chudoby, wybudowano ulicę Łopianową, brakujący odcinek ulicy Dziatwy, zbudowano chodnik wraz z oświetleniem ul. Mańkowskiej i chodnik przy ul. Szałasa. Uruchomiono także połączenia autobusowe z zawrotką na Kępie Tarchomińskiej.

Została zrealizowana wymiana nawierzchni ulicy Kołacińskiej oraz Płochocińskiej w rejonie Marywilskiej. Utwardzoną nawierzchnię zyskały m.in. odcinki ulic: Zmyślona, Leśny Potok, Jabłoni. Nowe oświetlenie LED zyskały zarówno ulice dzielnicowe (m.in. Portowa, Kasztanowa, Morelowa, Porajów, Fleminga, Nowodworska, Zaułek, Oknicka), a także zarządzane przez ZDM (Płochocińska, Parcelacyjna, Klasyków, Żyrardowska, Piwoniowa, Kołacińska, Czołowa, Lewandów, Czystej Wody, Dorodna, Dzierzgońska, Szamocin, Marywilska, Światowida, Cieślewskich, Czajki, Przylesie, Białołęcka, Annopol, Odlewnicza). Doświetlone zostały również kolejne przejścia dla pieszych na Modlińskiej, Marywilskiej, Dorodnej i Annopol.

Razem dla Białołęki w 2021 r.
Razem dla Białołęki w 2020 r.
Razem dla Białołęki w 2019 r.
Razem dla Białołęki w 2018 r.
Razem dla Białołęki w 2017 r.
Razem dla Białołęki w 2016 r.