Autyzm teraz w diagnozie, terapii i edukacji

Autyzm to temat,  który cały czas budzi wiele pytań, lęków oraz dyskusji.

Wiedza na temat autyzmu wciąż się zmienia dzięki wielu badaniom prowadzonym w tym obszarze i dlatego na konferencji, która odbyła się 28 września 2019 r. przedstawiliśmy Państwu najnowsze doniesienia naukowe na temat etiologii i chorób współistniejących.

Zapoznaliśmy Państwa z zapowiedzianą zmianą w ICD 11 – objawami zaburzeń ze spektrum autyzmu oraz zmianami w nazewnictwie.

Przedstawiliśmy Państwu projekt badawczy – Współwystępowanie zaburzeń ruchowych w zaburzeniach rozwoju ze spektrum autyzmu.

Ważnym omawianym tematem było spojrzenie na dzieci z ASD w wieku przedszkolnym i czynnikom wpływającym na efektywność diagnozy.

Czas edukacji szkolnej to trudny czas dla dzieci z ASD, a zagadnienie seksualności dzieci i młodzieży jest tematem tabu, dlatego wykład na ten temat był szczególnie istotny aby uświadamiać rodziców i pedagogów w tym obszarze.

Ważną poruszaną kwestią było wchodzenie w dorosłość osób ze spektrum autyzmu oraz szanse i zagrożenia za tym idące. Wyniki badań naukowych poświęcone młodzieży ze spektrum autyzmu budzą duży niepokój i nie można przejść obok nich obojętnie.

Przedstawiciele Stowarzyszenia Razem dla Białołęki podzielili się wiedzą, gdzie mogą Państwo otrzymać wsparcie dla osób z zaburzeniami ze spektrum autyzmu oraz ich rodzin.