Plan miejscowy dla Żerania Wschodniego w rejonie ulicy Annopol [UWAGI]

Do 23 stycznia 2023 r. można składać uwagi do projektu planu miejscowego dla Żerania Wschodniego w rejonie ulicy Annopol. Zachęcamy do skorzystania z opracowanej listy uwag:

1) Zmiana przeznaczenia obszaru nr 70 (działka nr 9 z obrębu 40711) na usługi oświaty (UO) oraz ustanowienie parametrów zabudowy, umożliwiających budowę dużego zespołu szkolno-przedszkolnego zgodnie ze Standardami architektonicznymi i funkcjonalnymi dla szkół podstawowych i zespołów szkolno-przedszkolnych m.st. Warszawy. Biorąc pod uwagę bardzo trudną sytuację oświatową w tym rejonie (w jedynej w okolicy szkole podstawowej, nr 231 przy ul. Juranda ze Spychowa, uczy się 765 uczniów w budynku projektowanym dla 460), w połączeniu z intensyfikacją zabudowy mieszkaniowej wielorodzinnej (m.in. w rejonie ul. Daniszewskiej, Pawła Włodkowica, Marywilskiej) wymaga zabezpieczenia na cele oświatowe znacznie większego obszaru. 

2) Zwiększenie powierzchni obszaru nr 36 (działki nr 86 i 90/1 z obrębu 40711) z przeznaczeniem na usługi oświaty (UO) do minimum 1,6 ha oraz ustanowienie parametrów zabudowy, umożliwiających budowę dużego zespołu szkolno-przedszkolnego zgodnie ze Standardami architektonicznymi i funkcjonalnymi dla szkół podstawowych i zespołów szkolno-przedszkolnych m.st. Warszawy. Zaproponowana w projekcie planu powierzchnia obszaru nr 36 (ok. 1,1 ha) nie spełnia nawet minimalnych Standardów dla małej szkoły podstawowej. Biorąc pod uwagę bardzo trudną sytuację oświatową w tym rejonie (w jedynej w okolicy szkole podstawowej, nr 231 przy ul. Juranda ze Spychowa, uczy się 765 uczniów w budynku projektowanym dla 460), w połączeniu z intensyfikacją zabudowy mieszkaniowej wielorodzinnej (m.in. w rejonie ul. Daniszewskiej, Pawła Włodkowica, Marywilskiej) wymaga zabezpieczenia na cele oświatowe znacznie większego obszaru. 

3) Zmiana przebiegu ulicy projektowanej 3 KDZ, aby stała się ona przedłużeniem ul. Przykoszarowej w kierunku ul. Marywilskiej. Przebieg ulicy na terenie działek nr 6, 14/1, 137, 138 z obrębu 40705 powinien zakładać poprowadzenie w istniejącym śladzie gruntowego przejazdu, aby ograniczyć znaczną wycinkę drzew nad Kanałem Żerańskim. Dodatkowo przedłużenie ul. Przykoszarowej w kierunku ul. Marywilskiej poprawi dostęp do publicznego Centrum Zdrowia, co było postulowane przez Mieszkańców i Komisję Polityki Społecznej i Ochrony Zdrowia Rady Dzielnicy Białołęka. 

4) Zmiana klasy drogi ul. Przykoszarowej z KDL na KDZ, aby stworzyć spójny ciąg z ulicą projektowaną 3 KDZ, z obustronnymi chodnikami oraz DDR, aby poprawić  dostęp do publicznego Centrum Zdrowia, co było postulowane przez Mieszkańców i Komisję Polityki Społecznej i Ochrony Zdrowia Rady Dzielnicy Białołęka. 

5) Wykreślenie z projektu planu projektowanej ulicy 4 KDZ, aby ograniczyć znaczną wycinkę drzew nad Kanałem Żerańskim. 

6) Wykreślenie z projektu planu projektowanej ulicy 5 KDD, co było postulowane przez okolicznych Mieszkańców.

7) Maksymalizacja powierzchni zieleni i drzew do zachowania na obszarach 3.1 ZP (Ws), 5 ZPs, 10 KPR, 11 US/UK poprzez zmianę przebiegu ulicy projektowanej 3 KDZ, aby stała się ona przedłużeniem ul. Przykoszarowej w kierunku ul. Marywilskiej. Przebieg ulicy na terenie działek nr 6, 14/1, 137, 138 z obrębu 40705 powinien zakładać poprowadzenie w istniejącym śladzie gruntowego przejazdu, aby ograniczyć znaczną wycinkę drzew nad Kanałem Żerańskim. 

8) Prowadzenie ruchu rowerowego w terenach dróg publicznych klasy zbiorczej: 1.1 KDZ, 2 KDZ, 3 KDZ i ul. Przykoszarowej (po zmianie jej klasy) w formie ciągłej i spójnej infrastruktury rowerowej w postaci dróg dla rowerów, wydzielonych i odseparowanych od ciągów pieszych oraz jezdni, o parametrach zgodnych z obowiązującymi Standardami komunikacji rowerowej w m.st. Warszawie.

9) Prowadzenie ruchu rowerowego w terenach dróg publicznych klasy lokalnej: ul. Szlachecka 2 KDL, ul. Włodkowica 4 KDL w formie ciągłej i spójnej infrastruktury rowerowej w postaci dróg dla rowerów, wydzielonych i odseparowanych od ciągów pieszych oraz jezdni, o parametrach zgodnych z obowiązującymi Standardami komunikacji rowerowej w m.st. Warszawie.

10) Utrzymanie w planie rezerwy pod budowę linii tramwajowej od zajezdni przy ul. Annopol w kierunku północnym, z wykorzystaniem mostu kolejowego nad Kanałem Żerańskim, aby uzyskać połączenie z rejonem węzła Marywilska/Płochocińska i planowaną odnogą tramwaju wzdłuż ul. Płochocińskiej. Proponowane w planie rozwiązani jest perspektywiczne dla obszarów Annopolu i Żerania, wskazywane zarówno w opracowaniach komunikacyjnych dla obecnego Studium, jak i będące przedmiotem analiz w ramach studium techniczno-ekonomicznego tramwaju wzdłuż ul. Modlińskiej.

11) Przedłużenie ul. Pawła Włodkowica (8 KD-D) przez tereny obszaru 63, aby stworzyć nowe połączenie z ul. Annopol.

12) Połączenie ulic 10 KD-D z 12 KD-D w celu dogęszczenia ogólnodostępnej sieci drogowej.

Jak złożyć uwagi?

Za pośrednictwem formularza (do pobrania z: konsultacje.um.warszawa.pl/annopol):

  • mailowo na adres sekretariat.BAiPP@um.warszawa.pl
  • drogą pocztową na adres Biura Architektury i Planowania Przestrzennego Al. Jerozolimskie 44, 00-024 Warszawa
  • osobiście w kancelarii głównej m.st. Warszawy, kancelarii Biura Architektury i Planowania Przestrzennego lub w Wydziale Obsługi Mieszkańców w Urzędzie Dzielnicy
  • za pośrednictwem umieszczonego w ePUAP formularza ogólnego lub formularza samej uwagi do projektu planu, który jest zamieszczony powyżej.