Razem dla Białołęki w 2021 r. 💚

Od zawsze słowo „Razem” chcieliśmy wypowiadać z dumą, marzyliśmy o stworzeniu marki, która połączy wszystko co najlepsze, a społeczna odpowiedzialność w naszej dzielnicy stanie się rzeczywistą wartością. I prawie 7 lat temu grupa pozytywnie zakręconych ludzi, powołała do funkcjonowania Stowarzyszenie Razem dla Białołęki. Właściwy fundament to sukces, a nasze fundamenty to empatia, współpraca, otwartość, zrozumienie, bezinteresowne działanie. Znaleźliśmy sposób, jak dzielić się radością. Znacie nas, mijacie na ulicach, pomagacie nam, a czasem liczycie na nasze wsparcie. Byliśmy z Wami w mijającym roku i będziemy nadal.

Będziemy jak dotąd prowadzić działalność charytatywną, realizując takie projekty jak: „Wigilijna Pomoc Sąsiedzka”, „Zbiórka na ratowanie zabytkowych nekropolii na Cmentarzu Tarchomińskim” czy „Rodzinny Rajd Rowerowy”. Będziemy wspierać mieszkańców w podobnych inicjatywach jak „Białołęka dla Stasieńka” czy „Piknik dla Henia”. Nawiązujemy wiele lokalnych partnerstw, by pomagać zawsze, gdy jest taka możliwość i będziemy to czynić nadal. Takim przykładem jest pozyskanie środków na mobilną pracownię komputerową w Szkole Podstawowej nr 356, dzięki grantowi w programie PSE.

Natura oferuje nam nie tylko przestrzeń do odpoczynku, ale przede wszystkim możliwość życia i istnienia. Dlatego działamy i edukujemy w zakresie ochrony środowiska. W minionym roku nasze przedsięwzięcie „Razem sadzimy las” poskutkowało liczbą 700 sztuk posadzonych drzew. Uczestniczyliśmy w akcjach „Światowego Dnia Ziemi” i „Sprzątania Świata”. Natura to również nasi czworonożni przyjaciele, to właśnie dla nich organizowaliśmy zbiórkę karmy, środków chemicznych i medycznych oraz innych potrzebnych produktów. Nasi wolontariusze pomagają w uzupełnianiu karmników dla dzikich zwierząt oraz rozkładaniu leku na wściekliznę.

Integrujemy, jesteśmy obok Was, poznajemy, działamy razem. Dlatego spotykaliście nas miedzy innymi przy okazji „Kulturalnego zamieszania na Wałuszewskiej”, „Rodzinnego Grillowania przy ul. Ostródzkiej”, „Białołęki Pożytecznej” czy „Nocnego Rajdu Rowerowego”. Przez cały rok mogliśmy się poznawać razem trenując w ramach wydarzenia „Biegam na Białołęce”.

Mamy też naszą dzielną ekipę samorządową, która dzięki swojej determinacji oraz pomimo trudnej sytuacji finansowej miasta, skutecznie zabiega o kolejne inwestycje i projekty. Mają one znaczenie lokalne, jak nowe chodniki, ulice, place zabaw czy tereny zieleni, ale także ogólnodzielnicowe, jak budowa i rozbudowa placówek oświatowych czy projekt biblioteki na Choszczówce. Najbardziej wymiernym efektem działań samorządowych jest szkoła podstawowa przy ulicy Świderskiej, która uzyskała już pozwolenie na budowę oraz – dzięki decyzji Rady Warszawy – ma zapewnione finansowanie w niebagatelnej kwocie blisko 66 mln zł.

Białołęka jako niezwykle szybko rozwijająca się dzielnica wymaga znacznych inwestycji w infrastrukturę społeczną. Do końca roku planowane jest podpisane umowy na rozbudowę szkoły podstawowej przy ul. Podróżniczej. W najbliższych dniach oczekujemy wydania decyzji lokalizacji celu publicznego dla kolejnych inwestycji, które są zaplanowane do realizacji do 2023 roku – budowa żłobka przy ul. Ku Rzece oraz budynku modułowego przy ul. Ruskowy Bród na potrzeby rewiru dzielnicowego Policji.

W trakcie realizacji znajduje się Centrum Aktywności Międzypokoleniowej, w ramach którego powstanie dom dziennego pobytu dla seniorów, placówka wsparcia dla osób z niepełnosprawnością intelektualną oraz żłobek dla 150 dzieci. CAM ma integrować poprzez swoje funkcje i otoczenie osoby w różnym wieku – dzieci, młodzież, dorosłych i seniorów.

Do końca roku planowane jest także zakończenie prac nad programem funkcjonalno-użytkowym dla nowej biblioteki na Choszczówce, po czym niezwłocznie zostanie ogłoszony przetarg na prace budowlane. Zostało już wydane pozwolenie na budowę i wkrótce będzie ogłoszony przetarg na realizację parku przy ul. Botewa. Wspieramy także realizowany przez Zarząd Zieleni projekt Parku Żerańskiego. Z kolei w minionym roku został zrealizowany Wodny Plac Zabaw, dobiega końca również budowa tężni w Parku Picassa.

W ostatniej fazie przygotowań jest konkurs na projektowanie pływalni przy ul. Ostródzkiej i w przyszłym roku planowane jest jego rozstrzygnięcie oraz zlecenie prac projektowych. W przygotowaniu jest również modernizacja boisk w Parku Picassa, gdzie powstanie nowa strefa sportu. Koniec roku przyniósł również bardzo ważny krok w kierunku rewitalizacji słynnej kamienicy przy Modlińskiej 257, w postaci przetargu na prace budowlane.

Odpowiadając na rosnące potrzeby Białołęki, są realizowane również kolejne inwestycje drogowe i komunikacyjne. Niedawno zakończyła się budowa zawrotki autobusowej na Kępie Tarchomińskiej, która umożliwi obsłużenie tego rejonu komunikacją miejską. Dobiegają końca lub trwają oczekiwane przez Mieszkańców inwestycje drogowe, między innymi budowa ulic Krzyżówki i Łopianowej na Żeraniu, Dziatwy na Henrykowie, Verdiego na wschodniej Białołęce. Rozpoczęto prace budowlane przy przebudowie skrzyżowania ulic Ostródzkiej i Hemara. Powstał również chodnik wzdłuż Mochtyńskiej, jednocześnie zlecono projektowanie chodnika wzdłuż ul. Mańkowskiej. Utwardzone zostały m. in. fragmenty ulic: Kalendarzowa, Widna, Sarenki, Wadowicka czy Pasłęcka. Stołeczny Zakład Rozbudowy Miasta podpisał umowę z wykonawcą przebudowy skrzyżowania ulic: Zdziarskiej i Ostródzkiej – powstanie rondo, wystąpił również o decyzję zezwalającą na przebudowę ul. Kąty Grodziskie. Obecnie trwa także modernizacja oświetlenia, w tym doświetlanie przejść dla pieszych.

To był udany rok. I z dumą wypowiadamy słowo „Razem”. Było to wszystko możliwe tylko razem. Razem z mieszkańcami, wolontariatami szkolnymi, razem z naszymi sponsorami i partnerami, przy partnerskiej współpracy w Samorządzie. Naszym portem i ostoją jesteście Wy Wszyscy współtwórcy naszych sukcesów. Dziękujemy 💚

Jeżeli chcesz wesprzeć nasze działania, zachęcany do rozliczenia 1% na rzecz naszego Stowarzyszenia, nr KRS 0000601143