Z Cukrzycą na Ty, nie daj się!

Stowarzyszenie Razem dla Białołęki, Polska Federacja Edukacji w Diabetologii oraz Białołęcki Ośrodek Kultury serdecznie zapraszają na realizowaną w ramach konkursu „Zrealizuj swój pomysł w BOK-u”, Drugą Konferencję Szkoleniową Z Cukrzycą na Ty, nie daj się! Moje dziecko wyszło z grupy ryzyka! w dniu 18 listopada w Warszawie, w Białołęckim Ośrodku Kultury przy ul. Van Gogha 1.

Pomysłodawczynią i koordynatorką konferencji jest Ewa Gajewska – radna Dzielnicy Białołęka, członkini naszego stowarzyszenia.

Z radością informujemy, że konferencja została objęta honorowym patronatem Rzecznika Praw Dziecka, Marszałka Województwa Mazowieckiego oraz Burmistrz Dzielnicy Białołęka.

W tym roku mówiliśmy między innymi czy warto edukować w szkole oraz o diecie jako jednym z ważniejszych czynników profilaktyki w cukrzycy i utrzymania właściwej masy ciała.

Analiza przeprowadzona w ramach globalnego badania obciążenia chorobami (Global Burden of Disease) w 2010 roku wskazuje, że spośród wszystkich czynników wywierających negatywny wpływ na stan zdrowia i dobrostanu ludności w Europejskim Regionie WHO najważniejsze są czynniki żywieniowe. W ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat wiele państw regionu odnotowało wzrost wskaźników nadwagi i otyłości. Zahamowanie wzrostu rozpowszechniania otyłości i cukrzycy oraz zahamowanie wzrostu rozpowszechniania nadwagi wśród dzieci poniżej 5 roku życia – to cele Europejskiego Planu Działania w dziedzinie żywności i żywienia (Źródło: WHO, Europejski Plan Działania w dziedzinie żywności i żywienia 2015-2020). W województwie mazowieckim mamy najwyższy wskaźnik nadwagi i otyłości,  ponad 30% uczniów i niestety jest najwyższy w Polsce. (Źródło: Instytut Żywności i Żywienia).

Dlaczego dzieci nie lubią i nie jedzą warzyw czy surówek? Jak je zachęcić do zdrowego jedzenia? Jak możemy walczyć z nadwagą wśród dzieci i młodzieży? Czy dzieci znają produkty i wiedzą jak zdrowo się odżywiać? Jak rozmawiać z dojrzewającym nastolatkiem, który jest chory na cukrzycę? Na te i inne pytania odpowiedzieliśmy sobie podczas tegorocznej konferencji. Usłyszeliśmy również w jaki sposób dziecko może wyjść z grupy ryzyka.

W tegorocznej edycji wykładów spotkaliśmy się z prelegentami z: Polskiej Federacji Edukacji w Diabetologii, Fundacji Medicover oraz Fundacji Szkoła na widelcu.

Dzięki współpracy z PFED w trakcie konferencji była możliwość pomiaru poziomu cukru we krwi.

W dniu konferencji nastąpiło również podsumowanie konkursu plastycznego Cukrzyca w moich oczach vol. 2 oraz uroczyste wręczenie nagród. Zaprosiliśmy Państwa także na wystawę prac konkursowych. Podczas konferencji z losowo wybranych uczestników, dzieci będą wzięły udział w warsztacie kulinarnym przeprowadzonym przez Fundację Szkoła na widelcu.

Naszymi partnerami są dodatkowo Ascensia, Egurolla Dance Studio Tarchomin oraz Fundacja dla Dzieci z Cukrzycą.

Wsparcie organizacyjne zapewniają sponsorzy: Bakoma, Centrum Medyczne Białołęka, Decathlon, DH Tarchomin, Gardenana.pl Kwiaciarnia, Bar Romanka Romana Józefowicz, Trodat, Woda Kryształ i Wydawnictwo Medyk.

Patronatów medialnych udzielili nam: Białołęka – platforma sąsiedzka, Internetowa Białołęka – ibialoleka.pl, Koalicja na rzecz walki z cukrzycą, mojacukrzyca.org, Szugarfrik oraz Warszawa i Okolice – wio.waw.pl

Konferencję poprowadził Jacek Zienkiewicz.

Prosimy o zapoznanie się z Regulaminem Konferencji.

Zapraszamy Państwa

Ewa Gajewska, koordynatorka konferencji, Radna Dzielnicy Białołęka, Stowarzyszenie Razem dla Białołęki

Jan Mackiewicz, Prezes Stowarzyszenia Razem dla Białołęki

Alicja Szewczyk, Przewodnicząca Polskiej Federacji Edukacji w Diabetologii

Karolina Adelt-Paprocka, Dyrektor Białołęckiego Ośrodka Kultury