Do 16 lipca 2024 r. można składać uwagi do projektu planu miejscowego dla rejonu ulicy Kobiałka. Zachęcamy do skorzystania z opracowanej listy uwag:
- Należy doprecyzować zapisy dotyczące maksymalnej wysokości zabudowy, tj. wysokość zabudowy powinna być mierzona od naturalnej warstwicy danego terenu.
- Obszar przy ul. 14 KDW A7.2 MN/MW: należy wydzielić obszary niezabudowane i wskazać funkcję MN (zabudowa mieszkaniowa jednorodzinna) wraz z obniżeniem maksymalnej wysokości zabudowy do 10 metrów (z 10,5 metrów) i maksymalnej liczby kondygnacji na nie więcej niż 3 kondygnacje z trzecią będącą poddaszem użytkowym. Współczynnik intensywności zabudowy dla działki budowlanej ograniczyć do 0,6.
- Obszar przy ul. 14 KDW A7.1 MN/U: należy ograniczyć maksymalną wysokość zabudowy do 10 metrów (z 10,5 metrów) i maksymalnej liczby kondygnacji na nie więcej niż 3 kondygnacje z trzecią będącą poddaszem użytkowym. Współczynnik intensywności zabudowy dla działki budowlanej ograniczyć do 0,6.
- Obszar przy ul. 3 KDZ C4 MW/U: w zakresie MW należy wskazać funkcję MN (zabudowa mieszkaniowa jednorodzinna) wraz z obniżeniem maksymalnej wysokości zabudowy do 10 metrów (z 14 metrów) i maksymalnej liczby kondygnacji na nie więcej niż 3 kondygnacje z trzecią będącą poddaszem użytkowym.
- Obszar przy ul. Mochtyńskiej D5.2 MW: należy wskazać funkcję MN (zabudowa mieszkaniowa jednorodzinna) wraz z obniżeniem maksymalnej wysokości zabudowy do 10 metrów (z 12 metrów), zgodnie z parametrami dla sąsiedniego obszaru D5. 1. MN.
- Obszar przy ul. Mochtyńskiej D7.2 MW: należy wskazać funkcję MN (zabudowa mieszkaniowa jednorodzinna) wraz z obniżeniem maksymalnej wysokości zabudowy do 10 metrów (z 14 metrów), zgodnie z parametrami dla sąsiedniego obszaru D5. 1. MN.
- Obszar przy ul. 6 KDD D7.3 MW/U, D7.5 MW/U i D10 MW/U: w zakresie MW należy wskazać funkcję MN (zabudowa mieszkaniowa jednorodzinna) wraz z obniżeniem maksymalnej wysokości zabudowy do 10 metrów (z obecnych zapisów: maksymalna wysokość zabudowy – 14 m, a dla dominanty wysokościowej w strefie jej dopuszczalnej lokalizacji – 17 m), zgodnie z parametrami dla sąsiedniego obszaru D5. 1. MN.
- Obszar przy ul. 3 KDZ D11.1 MW/U: w zakresie MW należy wskazać funkcję MN (zabudowa mieszkaniowa jednorodzinna) wraz z obniżeniem maksymalnej wysokości zabudowy do 10 metrów (z 12 metrów), zgodnie z parametrami dla sąsiedniego obszaru D11. 2. MN.
- Obszar przy ul. 5 KDL E2.3 MN/U należy wskazać obniżenie maksymalnej wysokości zabudowy do 10 metrów (z 12 metrów) i maksymalnej liczby kondygnacji na nie więcej niż 3 kondygnacje z trzecią będącą poddaszem użytkowym. Współczynnik intensywności zabudowy dla działki budowlanej ograniczyć do 0,6.
- Bezwzględne zachowanie dotychczasowego charakteru zabudowy jednorodzinnej na całym terenie projektowanego planu miejscowego, w szczególności, zabudowy jednorodzinnej, wolnostojącej i bliźniaczej na obszarach A7.2, D7.2, D7.3, D7.5 i D10, D11.1, jak również B9 MNE, B7.8 MNE, C1.1 MNE, C2 MNE, C3.1 MN/U na których w ostatnim czasie podejmowane są, wbrew interesom społecznym i dotychczasowym planom, próby wprowadzenia zabudowy wielorodzinnej.
- Na wzór obecnie obowiązującego planu miejscowego należy przyjąć 1,5 miejsca parkingowego na lokal, przy zachowaniu nakazu wykonania dodatkowo min. 10% z obliczonych potrzeb dla danej inwestycji, jako miejsca postojowe ogólnodostępne.
- Na obszarze B9 MNE przy ul. Aroniowej i 6 KDL należy uwzględnić dwa stanowiska archeologiczne: ślad osadniczy, st. BRK_5 (ewidencja Narodowego Instytutu Dziedzictwa).
- Uwzględnienie terenu zielonego dla którego w 2021 r. został złożony wniosek o ustalenie użytku ekologicznego numer OS-K/6100/21 (dz. 11/3, 6/4, 12/1 obręb 41606).
- Dla działki nr 1/34 obręb 41606 (własność miasta st. Warszawy) przewidzieć teren zieleni urządzonej.
- W zakresie sposobu wyliczania powierzchni biologicznie czynnie, zależy wykluczyć również rozwiązania nietrwałe tzw. zielonych parkingów: czyli wykluczenia z ujmowania do powierzchni biologicznie czynnej powierzchni parkingów, miejsc postojowych z dojazdami z użyciem geokrat , geokompozytów obsianych trawą itp.
- Należy dokonać korekty przebiegu ul. 4 KDL, która pozwoli na zachowanie cennego przyrodniczo drzewostanu, w tym dębu szypułkowego (dz. 58 obręb 41602).
- Ulica Aroniowa (9 KDL) należy obniżyć klasę drogi do drogi dojazdowej.
- 13 KDW – należy podnieść klasę drogi do drogi dojazdowej.
- Skrzyżowania ulic:
4 KDZ (Kobiałka) – 1 KDL (Ruskowy Bród)
4 KDZ (Kobiałka) – 1 KDZ (Mochtyńska)
3 KDZ – 1 KDZ (Mochtyńska)
przewidzieć jako ronda o średnicy zewnętrznej od 26,0 m do 35,0 m. Ronda powinny być dostosowane do ruchu komunikacji miejskiej. - W ulicy Kobiałka (4 KDZ) należy zmienić linie rozgraniczające drogi na odcinku Płochocińska – Trasa Olszynki Grochowskiej (TOG) w celu umożliwienia w przyszłości rozbudowy ulicy o buspas lub linię tramwajową (linia połączyłaby planowaną linię tramwajowa w TOG z potencjalnym przedłużeniem linii tramwajowej wzdłuż ul. Płochocińskiej od zajezdni Annopol/Tramwaju wzdłuż Modlińskiej).
- W drogach publicznych o klasie zbiorczej i lokalnej jako obligatoryjne należy przewidzieć budowę obustronnych chodników.
- Rozszerzenie wykazu ulic wskazanych w projekcie planu: 1 i 2 KDZ ul. Mochtyńska, 3 KDZ i 4 KDZ ul. Kobiałka, z wprowadzeniem ruchu rowerowego w terenach dróg publicznych jako obligatoryjne w formie ciągłej i spójnej infrastruktury rowerowej w postaci dróg dla rowerów, wydzielonych i odseparowanych od ciągów pieszych oraz jezdni, o parametrach zgodnych z obowiązującymi Standardami komunikacji rowerowej w m. st. Warszawie, o:
- 1 KDL ul. Ruskowy Bród,
- 2 – 8 KDL,
- 10 KDL.
- Należy przewidzieć ciąg pieszo-rowerowy wzdłuż ul. Długiej.
Dodatkowo mając na uwadze, fakt że w obszarze projektu planu miejscowego większość zabudowy powstała w okresie obowiązujących aktualnych do dziś obu planów miejscowych a decyzje o zakupie nieruchomości była podyktowana świadomym wyborem po zapoznaniu się z zasadami zagospodarowania i możliwościami zabudowy na danym terenie, zapisy projektu planu miejscowego nie powinny stać w sprzeczności z obecnie obowiązującymi, tym samym, nie mogą stwarzać niekorzystnych warunków dla obecnych Mieszkańców.
Zgodnie z zapisem aktualnego planu miejscowego zagospodarowania przestrzennego fragmentu obszaru X-71 – część I zatwierdzony uchwałą Nr XLII/552/01 z dnia 25 maja 2001 roku, obowiązują następujące wymogi: dla terenów M, objętych obecnym projektem planu, w § 12 ust. 5. z zakresu ochrony środowiska:
Wobec powyższego należy wprowadzić zakaz prowadzenia dróg o ruchu kołowym przez rów wodny „Doprowadzalnik A”. Przeprawa przez rów powinna odbywać się wyłącznie przez kładkę dla ruchu pieszo-rowerowego.
– pkt 2 nakaz zachowania istniejącej, wartościowej zieleni i wprowadzenia zieleni towarzyszącej zabudowie (urządzonej i izolacyjnej) – w szczególności w strefie przyulicznej,
– pkt 4 nakaz kształtowania wskazanych na rysunku planu ciągów przyrodniczych poprzez ochronę istniejących wartościowych zadrzewień i wzbogacanie ich dodatkowymi dosadzeniami,
– pkt 5 nakaz ochrony i modernizacji istniejącego układu hydrograficznego tj. rowów i kanałów (nie wniesionych na rys. planu),
gdzie zgodnie z:
– § 8 ust. 10 wartościowa zieleń – to objęte obowiązkiem przeprowadzenia inwentaryzacji zieleni pojedyncze drzewa lub grupy zadrzewień, które maja ponad 30 lat,
– § 8 ust. 12 ciąg przyrodniczy – to ciągi zieleni kształtowane w zależności od warunków w formie: terenów zieleni nadwodnej wzdłuż cieków po min. 5 m od brzegów w każdą stronę, zwartych szpalerów drzew wzdłuż ulic lub pasa zieleni o szer. min. 7 m z drzewami i krzewami w formie zwartej:
– zapisane są również ogólne wymogi dot. ochrony środowiska wodnego w § 21. 2. :
– pkt 2 ustala się modernizację istniejących urządzeń wodnych – rowów nie wskazanych na rysunku planu (Rów Brzeziński, doprowadzalniki: “A”, “B”, “C”, “D” i “E”, Kanał Nowy) wraz ich sukcesywnym przekształcaniem na odbiorniki wód deszczowych poprzez poszerzenie przekroju i modernizację przepustów,
– pkt 3 preferuje się przebudowę istniejących stawów i rozlewisk na zbiorniki pełniące funkcje retencyjne,
– pkt 4 ustala się lokalizowanie dróg serwisowych (eksploatacyjnych) o szerokości min. 1,5 m – jednostronnie wzdłuż pozostałych kanałów wymienionych w pkt 2).
W planie nie była wyznaczona dodatkowa droga publiczna dzieląca przestrzeń w kierunku północ – południe jak zaproponowano w projekcie planu 4 KDD – 5 KDD – 6 KDD łącząca pośrednio ulicę Mańkowską z ulicą 4 KDZ Kobiałka. Istnieje natomiast, w jej pobliżu, nakaz kształtowania ciągu przyrodniczego – (wzdłuż archiwalnego “NOWEGO KANAŁU”, równolegle do ciągu należącej do Skarbu Państwa), który w obecnym projektowanym planie nie został uwzględniony.W miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego osiedli Mochtyńska – Kobiałka w gminie Warszawa Białołęka, zatwierdzony uchwałą Nr XXXVII/498/97 z dnia 27 czerwca 1997 roku , zapisane są natomiast wymogi
w § 8 dot. obszaru MN:
– ust. 1. jako podstawowe przeznaczenie terenów, ustala się mieszkalnictwo jednorodzinne o intensywności 25 – 40 mieszkań / 1 ha, w budynkach o wysokości do 2,5 kondygnacji. Jedynie jako dopuszczalne, ustala się w ust. 2 pkt a) – zabudowę wielorodzinną, o wysokości do 3,5 kondygnacji,
– w ust. 3. pkt 2 wskazane są preferencje realizacji nowej zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej w formie zabudowy szeregowej lub bliźniaczej oraz budynków mieszkalnych zawierających nie więcej niż 4 mieszkania oraz w ust. 4. pkt b – zapisano dodatkowy warunek by dla zachowania proporcji, realizowane obiekty wielorodzinne z urządzeniami nie zajmowały łącznie więcej niż 30% powierzchni terenu.
– w § 8 ust. 5. pkt 2 wskazano aby zachować istniejące wartościowe zespoły zadrzewień zaznaczonych na rysunku planu,
w § 9. dot obszaru MN:
– ust. 1. pkt 2 i 4 określono jako preferowaną: zabudowę mieszkaniową jednorodzinną w formie zabudowy wolnostojącej i bliźniaczej do 2,5 kondygnacji,
w § 14. dot. wód otwartych W – oznaczenie kanałów odwadniających w tym “doprowadzalnik A” – wg nowego planu wzdłuż planowanej drogi publicznej 6 KDL oraz rów przy drodze 1 KDD dochodzący dalej w kierunku drogi 4 KDZ Kobiałka:
-ochrona istniejącego (funkcjonującego) układu cieków wodnych – kanałów melioracyjnych,
-konieczność zabezpieczenia wzdłuż kanałów pasów eksploatacyjnych o szerokości min. 2 m.
-dopuszcza się prowadzenie wzdłuż kanałów ciągów pieszych i rowerowych.
__
Zobacz tekst i rysunek projektu planu:
Tekst projektu planu miejscowego
Rysunek projektu planu miejscowego
Jak złożyć uwagi?
- mailowo na adres sekretariat.BAiPP@um.warszawa.pl
- drogą pocztową na adres Biura Architektury i Planowania Przestrzennego Al. Jerozolimskie 44, 00-024 Warszawa;
- osobiście w kancelarii głównej m.st. Warszawy, kancelarii Biura Architektury i Planowania Przestrzennego lub w Wydziale Obsługi Mieszkańców w Urzędzie Dzielnicy;
- za pośrednictwem umieszczonego w ePUAP formularza ogólnego lub formularza samej uwagi do projektu planu, który jest zamieszczony powyżej.