Plan miejscowy dla Żerania Przemysłowego [WNIOSKI]

Do 2 października 2024 r. można składać wnioski do planu miejscowego Żerania Przemysłowego. Zachęcamy do skorzystania z opracowanej listy:

1) Przeprowadzenie analizy ruchu oraz wykorzystanie wyników Warszawskiego Badania Ruchu w celu określenia zakresu przebudowy ul. Marywilskiej oraz skrzyżowań Marywilska/Daniszewska oraz Marywilska/Odlewnicza, które powinny zostać przebudowane na ronda.

2) Uwzględnienie przedłużenia ul. Daniszewskiej od ul. Annopol do Marywilskiej wraz z DDR.

3) Wyznaczenie DDR wzdłuż ul. Annopol z włączeniem od południa w ciąg wzdłuż S8 i od północy w ścieżkę nad Kanałem Żerańskim.

4) Wyznaczenie DDR wzdłuż ul. Inowłodzkiej pomiędzy ul. Annopol i Marywilską.

5) Wyznaczenie dwukierunkowej DDR wydzielonej z jezdni wzdłuż całego odcinka ul. Marywilskiej objętego planem, w standardzie takim jak na wysokości ul. Inowłodzkiej.

6) Zachowanie istniejącej zieleni na całym obszarze planu, wzdłuż ul. Marywilskiej, Proletariatczyków, Kanału Żerańskiego, Daniszewskiej.

7) Utrzymanie istniejącej funkcji produkcyjno-usługowej, z wykluczeniem usług uciążliwych, w tym gospodarki odpadami.

8) Dopuszczenie na wskazanym terenie lokalizowania zabudowy biurowej, aby tworzyć miejsca pracy, tak jak ma to już miejsce w rejonie ul. Annopol.

9) Wyłączenie obszaru planu z lokalizowania zabudowy mieszkaniowej (w tym także jako funkcji „hotelowej”, apartamentów inwestycyjnych etc.).


Obszar objęty miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego Żerań Przemysłowy ma około 105 ha i znajduje się  w południowej części  Białołęki. Położony jest, pomiędzy Kanałem Żerańskim, ulicą Annopol, ulicą Inowłodzką i ulicą Marywilską. 
W najbliższym sąsiedztwie obszaru planu  znajdują się:
•    od  północy kanał Żerański oraz tereny leśne, 
•    od wschodu  zabudowa magazynowo – biurowa oraz Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Przemysłu Organicznego,
•    od zachodu trasa kolejowa nr 9 Warszawa Wschodnia – Gdańsk Główny oraz zespół 17 budynków mieszkalnych wielorodzinnych, 
•    od południa  ogrody działkowe oraz pętla tramwajowa Annopol.
Większość  obszaru jest zagospodarowana zabudową przemysłową. Funkcjonują tu między innymi: Chłodnie Warszawskie, Fabryka Spółdzielni Piekarsko-Ciastkarskiej Żerań, Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego.
Obszar sporządzanego planu  charakteryzuje się istniejącą zabudową produkcyjną oraz przemysłową, przy której nie powinna być lokalizowana nowa zabudowa mieszkaniowa. 
Podstawowym zadaniem miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego będzie utrzymanie dotychczasowej funkcji przemysłowej bez możliwości sytuowania zabudowy mieszkaniowej. Takie rozwiązanie jest spowodowane koniecznością wstrzymania niekontrolowanego rozlewania się zabudowy mieszkaniowej. Zabudowa mieszkaniowa powinna się cechować otoczeniem miejskiego środowiska. Ze względu na hałas generowany przez zabudowę przemysłową, w tym ruch samochodów ciężarowych w porze działalności prowadzonej w pobliskich zabudowaniach, a także zwiększone zanieczyszczenie powietrza generowane przez otaczające zakłady przemysłowe, takiego obszaru nie można uznać za korzystny dla zabudowy mieszkaniowej.
Istotna jest również ochrona istniejących enklaw zadrzewień. Plan  zabezpieczy istniejące enklawy zieleni przed możliwym zdegradowaniem. Zachowanie tych terenów jest potrzebne ze względu na zróżnicowane aspekty, takie jak:
•    izolowanie terenów przemysłowych;
•    ochrona istniejących w obszarze ekosystemów;
•    wspieranie znajdujących się w sąsiedztwie głównych powiązań przyrodniczych na terenie dzielnicy Białołęka, w tym połączenie terenów Wisły z terenami napowietrzającymi z terenów wschodniej części Białołęki; 
•    przeciwdziałanie niekorzystnym zjawiskom mikroklimatycznym;
•    zmniejszanie zanieczyszczenia środowiska.

Jak złożyć wniosek do planu?

Wypełnij załączony FORMULARZ

Wypełniony dokument możesz dostarczyć:

· mailowo na sekretariat.BAiPP@um.warszawa.pl

· pocztą na adres Biura Architektury i Planowania Przestrzennego, Aleje Jerozolimskie 44, 00-024 Warszawa

· osobiście – w kancelarii głównej m.st. Warszawy, kancelarii Biura Architektury i Planowania Przestrzennego lub w Wydziałach Obsługi Mieszkańców w dzielnicy

· elektronicznie przy użyciu kwalifikowanego podpisu elektronicznego albo podpisu potwierdzonego Profilem Zaufanym za pośrednictwem platformy ePUAP