Już 14 grudnia 2017 r przekonamy się w jakim kształcie zostanie zamknięta prognoza budżetu inwestycyjnego dla Białołęki na rok 2017 (to do tej wersji będzie porównywane wykonanie budżetu), jak będzie wyglądał budżet na 2018 rok i Wieloletnia Prognoza Finansowa w zakresie inwestycji w dzielnicy Białołęka.
Ale jak wyglądał budżet inwestycyjny dla Białołęki po poszczegółnych sesjach Rady m. st. Warszawy?
15 grudnia 2016 r. przyjęto budżet w kwocie 104,5 mln PLN, wprowadzając między innymi inwestycje dot. projektów z budżetu partycypacyjnego, a także budowę np.:
ulicy wzdłuż dz. 112/5 od ul. Gladioli do ul. Aluzyjnej oraz budowa odcinka ul. Aluzyjnej;
ul. Projektowanej 14KL od ul. Berensona do ul. Ostródzkiej;
drogi dojazdowej do ul. Orneckiej;
ul. Projektowanej KL 18 na odcinku od ul. Astrowej do Ostródzkiej;
ul. Tapetowej na odcinku od Mehoffera do ul. Wyganowskiej.
Kwartał później 16 marca 2017 r. Dzielnica Białołęka postanowiła dla części zadań przyśpieszyć realizację, a także wprowadzić nowe zadania inwestycyjne przez co jej budżet wyniósł 140,2 mln PLN. Tempa miały nabrać następujące inwestycje:
budowa ul. Siecznej;
budowa przedłużenia ul. Hemara i ul. Projektowanej z 2KDD;
budowa ul. Geometrycznej; budowa ul. Brzezińskiej;
budowa ul. Projektowanej 14KL od ul. Berensona do ul. Ostródzkiej.
Niestety od 22 czerwca 2017 r. obserwujemy głównie zmniejszenia budżetu i ówcześnie budżet wyniósł: 104,1 mln PLN. Po 31 sierpnia 2017 r. 86,8 mln PLN, a 19 października 88,5 mln PLN. Ten wzrost wynika głownie z konieczności dofinansowania inwestycji oświatowych, tj. budowy przedszkola przy ul. Głębockiej i Ceramicznej po 3 mln PLN dla każdej z placówek.
13 listopada Zarząd Dzielnicy Białołęka podjął uchwałę zgodnie z która budżet ulega obniżeniu o kolejne 7,7 mln PLN.
Co to oznacza? Nic innego jak opóźnienia realizacji inwestycji.
Np.: opóźnienia przy modernizacji ul. Zdziarskiej Urząd Dzielnicy Białołęka tłumaczy koniecznością uzgodnień z MPWiK i spółką gazową, przez co zakończenie inwestycji planowane jest dopiero na 2019 r.
Budowa ul. Siecznej też zakończyć się ma w 2019 r. – tu przedłużył się proces tworzenia dokumentacji projektowej tej ulicy, o czym już niejednokrotnie pisałam. Obecnie wiemy, że MPWiK przedstawi projekt wodociągowo-kanalizacyjny dla tej inwestycji w 1Q 2018 r.
Budowa ul. Projektowanej KL 18 na odcinku od ul. Astrowej do Ostródzkiej opóźniona ze względu na problemy z pozyskaniem nieruchomości, zaś obserwowane zmniejszenia na zadaniu budowa przedłużenia ul. Hemara i ul. Projektowanej z 2KDD spowodowane opóźnieniami w opracowaniu dokumentacji projektowej.
Jak widzimy przy realizacji zadań inwestycyjnych mogą wystąpić różnego rodzaju przeciwności, to zrozumiałe. Niestety skala opóźnień w Dzielnicy Białołęka jest gigantyczna i pomijam tu fakt, że większość inwestycji oświatowych została powierzona jednemu wykonawcy, firmie DORBUD. Pomijam, też fakt braku rzetelnej informacji w tym zakresie – jak pamiętamy wielokrotnie Zarząd Dzielnicy Białołęka twierdził, że inwestycje są realizowane zgodnie z harmonogramem i nie ma ryzyka opóźnień. Jak jest? To już każdy z nas może sam ocenić.
Danuta Zaleska
Stowarzyszenie Razem dla Białołęki