Projekt zmian w budżecie obywatelskim [KONSULTACJE]

Do 25 września potrwają konsultacje projektu zmian w uchwale o budżecie obywatelskim w Warszawie.

Co się zmienia?

Wydzielenie puli na projekty lokalne

Propozycja zmian zakłada dopuszczenie możliwości zgłaszania projektów również na poziomie lokalnym (w przypadku projektów dotyczących wyznaczonego obszaru dzielnicy). Zmianie ulega dotychczasowa nazwa „poziomu ogólnomiejskiego” na „poziom miejski”. Na nowo zdefiniowano przyporządkowanie projektów do jednego z trzech poziomów. Odbywa się ono na podstawie wskazanych w projekcie lokalizacji.

Zmiana sposobu podziału środków wydatkowanych w ramach BO na pule

Środki wydatkowane w ramach budżetu dzielone będą w następujący sposób: pula miejska – 20% wszystkich środków, pula dzielnicowa – 30%, pula lokalna – 50%. Zastosowanie wzoru dzielenia puli dzielnicowej na poszczególne dzielnice oraz puli lokalnej na poszczególne obszary lokalne pozwoli przeliczać środki na dzielnicę lub obszar zgodnie z liczbą mieszkańców w danej dzielnicy/obszarze bez konieczności aktualizacji uchwały.

Zmniejszenie wymaganej liczby podpisów na liczbie poparcia

W myśl proponowanych zmian zgłaszający projekty będą zobowiązani dołączyć do każdego zgłoszenia listę poparcia zawierającą co najmniej 2 podpisy mieszkańców danego obszaru – w przypadku projektów lokalnych, 2 podpisy mieszkańców dzielnicy – w przypadku projektów dzielnicowych i 2 podpisy mieszkańców Warszawy – w przypadku projektów miejskich.

Zmiana limitu wartości jednego projektu

Propozycja zmian zakłada ustalenie kosztów realizacji jednego projektu w kwocie nieprzekraczającej 20% puli miejskiej oraz 50% puli dzielnicowej. Dla projektów lokalnych – koszt wykonania projektu nie może przekroczyć wysokości puli środków dla danego obszaru.

Ograniczenie liczby lokalizacji dla tzn. projektów inwestycyjnych

Propozycja zmian reguluje kwestie liczby lokalizacji zgłoszonych dla jednego pomysłu, ale tylko w przypadku projektów, które zakładają podnoszenie nakładów na nieruchomość. Zazwyczaj są to projekty o charakterze inwestycyjnym, polegające na budowie czy remoncie.

Możliwość łączenia projektów (dot. tego samego przedmiotu/lokalizacji) za zgodą autorów

Proponowane zmiany przewidują zapis o możliwości łączenia projektów, dotyczących tego samego przedmiotu lub lokalizacji, za zgodą projektodawców.

Nowe zasady uzgadniania zmian w projekcie

W myśl proponowanych zmian kontakt z pomysłodawcą jest obowiązkowy. W przypadku braku możliwości realizacji zgłoszonego pomysłu, osoba oceniająca przekazuje autorowi informację na temat swoich działań. Jeśli jest możliwe wprowadzenie zmian, przygotowuje również propozycję modyfikacji projektu. Projektodawca może się na nią jednak nie zgodzić i sam przedstawić propozycje nowych rozwiązań, które będą sprawdzane pod kątem możliwości ich realizacji. Projektodawca ma 3 dni, żeby odnieść się do propozycji zmian albo zaproponować swoją.

Zmniejszenie liczby głosów, które można oddać podczas głosowania

Mieszkańcy mogą wybrać w głosowaniu maksymalnie 15 projektów – nie więcej niż 5 miejskich, 5 dzielnicowych (w jednej, wybranej dzielnicy) oraz 5 lokalnych w jednej, wcześniej wybranej dzielnicy. Propozycja zmiany wynika z chęci usprawnienia głosowania, w związku z wydzieleniem puli na projekty lokalne i umożliwieniem oddawania głosów na trzech poziomach.

Zwiększenie minimalnej liczby głosów jaką projekt musi uzyskać by został wybrany do realizacji

Propozycja zmian zakłada zmiany dotyczące minimalnej liczby ważnych głosów dla każdego z poziomów.

Zwiększenie maksymalnej liczby osób zgłaszających projekt

Propozycja zmian zakłada zwiększenie liczby osób zgłaszających do maksymalnie 5 mieszkańców.

👉 Jak wziąć udział w konsultacjach

1. Zgłoś uwagi

2. Przyjdź na spotkania, na których omówimy wszystkie proponowane zmiany:

w ZODIAKU Warszawskim Pawilonie Architektury, pasaż „Wiecha” 4.

4. Spotkanie online

3. Przyjdź na dyżur konsultacyjny do MAL Przystanek Porajów Porajów 14 już  11 września 2024 (środa) 16:00 – 18:00.

Twoja opinia się liczy!