Druga Konferencja Szkoleniowa Z cukrzycą na Ty, nie daj się! [FOTORELACJA]

W dniu 18 listopada odbyła się Druga Konferencja Szkoleniowa Z cukrzycą na Ty, nie daj się! Pragnę wyrazić serdeczne podziękowania naszym prelegentom Alicji Szewczyk, Katarzynie Walczak, Marcie Polak, Kamili Szarejko, Urszuli Somow oraz Katarzynie Pieczyńskiej za podzielenie się swoją ekspercką wiedzą w trakcie naszej konferencji oraz za merytoryczne wsparcie w jej przygotowaniu.

Podczas tegorocznej konferencji prelegenci przybliżyli problem cukrzycy w szkołach i w domach. Usłyszeliśmy o różnicach pomiędzy cukrzycą typu 1 i 2, i ich objawach, stanach zagrażających życiu oraz jak na nie szybko reagować. Zapoznaliśmy się jakie obowiązki mają dzieci chore na cukrzycę w szkole oraz w jaki sposób można pomóc nauczycielowi sprawować opiekę nad chorym dzieckiem i jaki jest cel leczenia w szkole.

Mogliśmy też odpowiedzieć na pytanie: Czy na pewno sami podejmujemy decyzję co kupujemy? Zaskakującym było stwierdzenie, że tylko 5 – 15% decyzji podejmujemy w sposób świadomy. Przy założeniu, że jesteśmy pod wpływem kolorowych reklam jesteśmy coraz bardziej skłonni kupować to, co dyktuje nam marketing, rezygnując z zakupu zdrowego jedzenia – można rzec, że jesteśmy na polu walki z przetworzonym i szkodliwym dla naszego zdrowia jedzeniem.

W trakcie konferencji zaproszona rodzina opowiedziała nam swoją historię zmagań i wyzwań, by ostatecznie wyjść z grupy ryzyka zachorowania na cukrzycę. Usłyszeliśmy, że nie było łatwo ale motorem wszelkich działań była konsekwencja i samodyscyplina naszego gościa Macieja, który swoją postawą motywował całą rodzinę do dalszych kroków.

Dlaczego dzieci nie lubią warzyw? To jedno z ważniejszych pytań każdego rodzica i także naszej konferencji. Odpowiedzią tej zagadki jest częstsze spożywanie warzyw przez rodziców oraz stosowanie „marketingu warzywnego”, który razem z przyjazną atmosferą przy stole będzie miał wpływ na częstszy wybór warzyw przez dziecko. Inspirującym stwierdzeniem była „Reguła 10 podań”, czyli podawanie warzyw przez co najmniej 10 dni po kolei nowego, nieznanego warzywa, gdyż dopiero po tym czasie dziecko często przekonuje się do nowego smaku.

Kontynuując tematykę żywieniową, mogliśmy być świadkami warsztatów kulinarnych, podczas których dzieci z konkursu plastycznego przygotowywały dwa dania: z jarmużu i buraka.

Mam nadzieję, że dzięki tematyce, która była poruszona na konferencji uczestnicy będą mogli wcielać w swoich domach zdrowy tryb życia i tym zdrowiem zarażać innych.

Dziękuję pracownikom Białołęckiego Ośrodka Kultury za wsparcie techniczne w organizacji tego wydarzenia. Podziękowania też się należą Paniom z PFED – Polska Federacja Edukacji w Diabetologii, dzięki którym po raz kolejny był możliwy pomiar cukru. Dziękuję wszystkim zaangażowanym osobom ze Stowarzyszenia Razem dla Białołęki.

Konferencja nie mogłaby się odbyć, gdyby nie wsparcie sponsorów:  BakomaCentrum Medyczne BiałołękaDecathlonDH TarchominGardenana.pl KwiaciarniaBar Romanka Romana JózefowiczTrodatWoda Kryształ i Wydawnictwo Medyk.

Wielkie podziękowania dla Jacka Zienkiewicza za stworzenie niesamowitej atmosfery podczas konferencji. Niebawem filmik z podsumowaniem i już dziś zapraszam do obejrzenia.

 

Ewa Gajewska
Koordynatorka konferencji
Radna Dzielnicy Białołęka
Stowarzyszenie Razem dla Białołęki