Zagłosuj w Budżecie Obywatelskim!

Serdecznie zapraszamy do głosowania na projekty zgłoszone przez członków naszego stowarzyszenia do tegorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego. Głosowanie potrwa od 6 do 23 września 2019 r.

Poziom Dzielnicowy:


2: Ujęcie wody pitnej w Parku Magiczna

Proponowany zdrój wody pitnej jest dwu-misowy, z boczną misą z poidełkiem dla zwierząt, spełniający wymagania dla osób niepełnosprawnych. Urządzenie wandaloodporne, odporne na korozję oraz warunki atmosferyczne. Misa wykonana ze stali nierdzewnej, uruchamiany za pomocą samopowrotnego przycisku usytuowanego w widocznym miejscu. Specjalnie zaprojektowany do miejsc taki jak parki, deptaki, ogrody miejskie i ścieżki rowerowe. Estetyczny, praktyczny o dużych walorach użytkowych, doskonale wpasowuje się w otoczenie obu parków.

10: Warsztaty Komiksowo -Rysunkowe dla dzieci i młodzieży

Cykl warsztatów połączonych ze spotkaniami autorskimi dla dzieci i młodzieży chcących rysować i tworzyć własne historie rysunkowe. Na spotkania zaprosimy wielu autorów, co miesiąc spotkacie nowych rysowników, scenarzystów. Warsztaty będę odbywały się raz w miesiącu, w identycznej formie w dwóch lokalizacjach Białołęckiego Ośrodka Kultury: Na Tarchominie i na Zielonej Białołęce.

24: Budowa dwóch wybiegów dla psów przy ul. Stefanika i przy ul. Aluzyjnej

Utworzenie ogrodzonego wybiegu dla psów wraz koszami na psie odchody, ławeczkami i urządzeniami do zabawy dla zwierząt w dwóch lokalizacjach: przy ul. Stefanika i ul. Aluzyjnej. Wybieg dla psów to bezpieczne i atrakcyjne miejsce stworzone w celu swobodnego i legalnego puszczania zwierząt bez kagańca i smyczy.

25: Zmodernizujmy Park Picassa

Modernizacja Parku Picassa poprzez: ustawienie 10 nowych ławek parkowych z oparciem, 1 ławki dla karmiących mam i 25 koszy parkowych o pojemności przynajmniej 50 litrów, modernizację nawierzchni części ścieżek i rewitalizacja trawnika na obszarze parku, gdzie odbywają się imprezy plenerowe.

58: Zajęcia multisensoryczne dla dzieci

Coraz więcej dzieci ma problem z nieprawidłowym przetwarzaniem wrażeń zmysłowych i potrzebuję specjalistycznych zajęć z elementami integracji sensorycznej. Dość często rodzice mogą nie mieć o tym pojęcia, zajęcia dla maluchów pomogą zdiagnozować deficyty i dać wskazówki jak je nadrobić. Regularne zajęcia dla dzieci są bardzo ważnym wsparciem, ponieważ jest duży niedobór poradni, które realizują bezpłatne zajęcia dla wszystkich dzieci.

62: Nowe chodniki na Porajów/Świderskiej, Krzyżówki, Kasztanowej

Budowa/remont chodników i poprawa bezpieczeństwa pieszych przy: ul. Porajów/Świderskiej (remont chodnika od strony skrzyżowania ze Świderską – naprzeciwko Ryneczku Poraje), ul. Krzyżówki (budowa chodnika na odcinku od przejścia dla pieszych przy boisku orlik do skweru), ul. Kasztanowej (budowa chodnika na odcinku od przejścia dla pieszych przy przystanku Kasztanowa 01 do skrzyżowania z Portową).

70: Bohaterów, Klasyków- remont chodników  

Remont istniejących chodników poprzez wymianę krawężników i płyt chodnikowych oraz utwardzenie wjazdów na posesje: wzdłuż ul. Bohaterów na odcinku od ul. Messal do ul. Wałuszewskiej oraz wzdłuż ul. Klasyków na odcinku od ul.Krokwi do wiaduktu nad torami kolejowymi.

76: 140 drzew i 2300 krzewów dla Białołęki  

Posadzenie łącznie 140 drzew i 2300 krzewów na terenie Białołęki, wraz z pielęgnacją i dedykowanymi workami na wodę (treegator). Nasadzenia drzew zostały zaplanowane w rejonie ulic: Świderskiej, Modlińskiej, Marywilskiej, Czołowej, Łączącej, Żywicznej, Zbyszka z Bogdańca/Echa Leśne, Zaułek i Przykoszarowej, natomiast krzewów w rejonie ulic: Porajów, pod BOK przy ul. Van Gogha, Ekspresowej, Płużnickiej, Kasztanowej, Marchołta, Żywicznej, Pułaskiego, Odkrytej, Ordonówny, Zaułek, Przykoszarowej.

80: Modernizacja i rozbudowa placów zabaw przy ul. Odkrytej i przy ul. Książkowej

Modernizacja i rozbudowa placów zabaw przy ul. Odkrytej (przy skateparku/miasteczku ruchu drogowego) oraz przy ul. Książkowej (na terenie zielonego skweru rekreacyjno-sportowego). Plac zabaw przy ul. Odkrytej: remont bieżących urządzeń i zniszczonej gumowej nawierzchni, nowe sprzęty do zabawy i ćwiczeń, posadzone zostaną drzewa i inna zieleń, zamontowane zostaną dodatkowe ławki, kosze na śmieci, oświetlenie, tablica na ogłoszenia, monitoring. Dodatkowo, zostanie zadaszona piaskownica, zamontowane zostanie oświetlenie solarne (plac zabaw będzie funkcjonował cały rok) oraz monitoring. Plac zabaw przy ul. Książkowej: powstanie monitoring, nowoczesna strefa do street workout, postawione zostaną ławki, kosze na śmieci, latarnie solarne, zamontowane zostaną nowe urządzenia dla dzieci na placu zabaw, umieszczone zostaną także hamaki i leżaki miejskie. Dodatkowo w ramach projektu postawiona będzie tablica ogłoszeń, budki dla ptaków, stacja do samodzielnej naprawy rowerów i wózków oraz hotel dla owadów.

81: Tężnia solankowa Choszczówka ul. Brzezińska 

Budowa tężni solankowej w Choszczówce przy ul. Brzezińskiej. Na ułożone na drewnianej konstrukcji gałązki od góry dozowana jest solanka, która spływa swobodnie po gałązkach, a jej nadmiar gromadzi się w korycie umieszczonym w dolnej części tężni. Tak rozprowadzona solanka podlega intensywnemu parowaniu. Powstały aerozol odznacza się szczególnymi walorami zdrowotnymi, ponieważ jego cząsteczki mają znaczną zdolność penetracji poprzez błony śluzowe układu oddechowego oraz skórę, a także nasyca powietrze jodem, bromem i całą gamą innych mikroelementów jak magnez, sód, potas, żelazo i innych. Wokół tężni wytwarza się specyficzny mikroklimat, będący naturalnym leczniczym inhalatorium. Mikroklimat tężni wytwarzany jest w skutek ociekania solanki i działania ruchu powietrza, co powoduje intensywne parowanie. Każdy może się przy nich zrelaksować i pooddychać leczniczym powietrzem. Dzięki budowie tężni i wykorzystaniu solanki można stworzyć unikatowe miejsce pozwalające odetchnąć najlepszej jakości powietrzem w nękanym smogiem mieście. Dodatkowo może to być jedno z najbardziej urokliwych miejsc w środkowej części Białołęki, gdyż nie ma w mieście jeszcze takiego obiektu, a najbliższe są bardzo oddalone. Tężnia idealnie pasuje do przeznaczenia tego terenu na rekreacje i sport. Godzinny pobyt przy tężni równoważny jest 3 dniom pobytu nad morzem. Oprócz budowy tężni solankowej wskazana będzie infrastruktura towarzysząca: ustawienie dookoła ławeczek oraz tablicy informacyjnej.

84: Tak dla doświetlonej i bezpiecznej ul. Nowodworskiej i Odkrytej 

Zmiana opraw oświetleniowych na LED na latarniach/słupach w pasie drogowym ulic Nowodworskiej i Odkrytej. Przyczyni się to do poprawy widoczności, bezpieczeństwa i doświetlenia ww. ulic oraz zmniejszenia poboru prądu. Dodatkowo, wzdłuż ww. ulic postawionych zostanie 10 donic miejskich z kwiatami oraz 6 nowych koszy na śmieci.

100: Staw na ul. Dzierzgońskiej – nowe miejsce wypoczynku dla mieszkańców 

Oczyszczenie stawu przy ul. Dzierzgońskiej, ustawienie ławek i koszy na śmieci, wysypanie piasku do zabawy dla dzieci.

101: Kurtyny wodne dla Białołęki place zabaw, parki, boiska, imprezy plenerowe, pikniki szkolne

Projekt zakłada zakup 10 kurtyn wodnych. Z uwagi na zmieniający się klimat, gorące miesiące wiosny i lata oraz trudne do zniesienia upały w mieście, powstał pomysł zakupu kurtyn wodnych dla dzielnicy Białołęka, które byłyby rozstawiane w czasie upalnych dni np. na imprezach plenerowych, szkolnych piknikach, czy osiedlowych placach zabaw, parkach, boiskach. Tak, aby rozproszona woda przynosiła ulgę w upalne dni, a przy okazji dawała wiele frajdy dzieciom i przechodniom zmęczonym miejskimi upałami. Lokalizacja kurtyn będzie zmieniana, aby nie tworzyć zbyt dużych kałuż. Będzie też można je wypożyczyć z dzielnicy w miarę potrzeb np. na szkolne pikniki.

103: Warsztaty literackie

Cykl warsztatów połączonych ze spotkaniami autorskimi z autorami powieści kryminalnych oraz powieści fantastycznych. Na spotkania zaprosimy wielu autorów, co miesiąc spotkacie nowego pisarza, który opowie Wam o swoim warsztacie. Warsztaty będę odbywały się raz w miesiącu, w identycznej formie w dwóch lokalizacjach Białołęckiego Ośrodka Kultury: Na Tarchominie i na Zielonej Białołęce.

105: Białołęcki Bazar Zabawek Używanych – dodatkowe atrakcje dla dzieci i młodzieży

Zapewnienie dodatkowych bezpłatnych atrakcji dla uczestników corocznego Białołęckiego Bazaru Zabawek Używanych, który odbywa się w Parku Picassa. W ramach bezpłatnego wydarzenia i atrakcji, które zapewniają partnerzy bazaru zabawek, dzięki projektowi z budżetu obywatelskiego możliwe będzie opłacenie dodatkowych atrakcji dla dzieci i młodzieży odwiedzających wydarzenie – m.in. miasteczka dmuchańców tj. dmuchanej zjeżdżalni, zamku, ścianki wspinaczkowej, trampoliny, kuli zorbingowej, basenu z piłkami, placu zabaw oraz wielu innych atrakcji.

106: Budowa oświetlenia placu zabaw przy ul. Brzezińskiej 15  

Montaż oświetlenia placu zabaw w postaci 5 latarń zasilanych panelami fotowoltaicznymi (PV).

Poziom Ogólnomiejski:

31: Mierniki jakości powietrza dla szkół na Białołęce 

Montaż w 12 lokalizacjach mierników pomiaru jakości powietrza w celu pomiaru poziomu stężenia pyłów zawieszonych PM2.5, PM10 oraz NO2 a także podstawowych parametrów meteorologicznych. Udostępnienie danych na platformie open data co zapewnieni możliwość korzystania z danych przez aplikacje prezentujące jakość powietrza. W oparciu o te dane, na mapie online prezentowane będą m.in. informacje o jakości powietrza.