Kiedy powstanie ul. Sieczna?

Sieczna od 2001 r. widnieje w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego i nie ulega wątpliwości, że to jedna z niezbędnych inwestycji na wschodniej Białołęce. Szacuje się, że Lewandów jest zamieszkiwany przez ok. 8 tysięcy mieszkańców (ponad 3 tys. mieszkań i domów jednorodzinnych) i ich liczba stale rośnie.

Historię Siecznej zna już wielu mieszkańców, więc dla przypomnienia, w wielkim skrócie:

W listopadzie 2015 r. na łamach dzielnicowej publikacji “Czas Białołęki”  zostaje opublikowany wykaz planowanych inwestycji. Mimo że formalnie nie utworzono tytułu inwestycyjnego, pojawia się informacja o budowie ul. Siecznej w latach 2016-2018 za kwotę 8.552.909 PLN. Po sesji Rady Miasta do budżetu i Wieloletniej Prognozy Finansowej wprowadza się zadanie inwestycyjne: „Budowa ul. Siecznej”. Radość mieszkańców niestety nie trwała długo.

W Radzie Dzielnicy następuje nagły zwrot kilku radnych: Piotra Basińskiego, Marcina Adamkiewicza z Inicjatywy Mieszkańców Białołęki oraz Filipa Pelca ze Wspólnoty Samorządowej Gospodarność, przez co powołany zostaje nowy Zarząd Dzielnicy: Ilona Soja-Kozłowskiej zostaje Burmistrzem (dotychczas Platforma Obywatelska Bielany), wiceburmistrzami zostają wspomniany Marcin Adamkiewicz oraz Jacek Poddębniak (WS Gospodarność). Zostaje zawarta koalicja radnych PO-IMB-Gospodarność.
12 maja 2016 na XXI sesji Rady Dzielnicy zostaje przedstawiony projekt zmian budżetu i Wieloletniej Prognozy Finansowej, gdzie pojawiają się nowe tytuły inwestycyjne. Wśród nich między innymi: budowa ul. Brzezińskiej (2016-2018) za kwotę 1.730.000 PLN, budowa ul. Wadowickiej (2016-2018) za 2.550.000 oraz budowa ul. Zyndrama z Maszkowic (2016-2018) za kwotę 2.250.000 PLN.

Jednocześnie przesuwa się PRIORYTETOWĄ inwestycję – budowę ul. Siecznej na rok 2020. Dziś wiemy, że dzięki ogromnemu zaangażowaniu mieszkańców Lewandowa i wsparciu kilkorga radnych: Marioli Olszewskiej z klubem Razem dla Białołęki i Piotra Gozdka, Rada i Zarząd Dzielnicy wycofali się z tego pomysłu. W czerwcu 2016 r. ul. Sieczna został przywrócona do pierwotnych założeń tj. została wpisana do Wieloletniej Prognozy Finansowej z datą realizacji 2018 r., a pozostałe ulice zostały sklasyfikowane jako „Nowe zadania nie mieszczące się w limitach przyznanych Dzielnicy Białołęka na realizację zadań inwestycyjnych w latach 2016-2022” (załącznik poniżej), oznaczało to pozyskanie dodatkowych środków, a nie tak jak planowano realizację tych zadań kosztem już wcześniej planowanej ul. Siecznej. Tyle historia.

Dziś w Wieloletniej Prognozie Finansowej znów obserwujemy opóźnienia realizacji tej inwestycji. Na każde zmiany mieszkańcy reagują niepokojem. To po wyżej przedstawionych faktach wcale nie dziwi. Na ostatniej sesji Rady Miasta przyjęto propozycję Zarządu Dzielnicy i realizację ul. Siecznej przesunięto na rok 2019.

Przyczyną opóźnień jest brak dokumentacji projektowej sieci wodociągowej i kanalizacyjnej, która zgodnie z pierwotnym terminem umowy miała być gotowa na wrzesień 2017 r. Czemu tak późno? Niestety proces projektowy samej ulicy przedłużył się, zamiast w grudniu 2016 r. był gotowy w marcu 2017 r. Pierwotnie nie uwzględniono konieczności zaprojektowania ścieżki rowerowej.

Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji wskazuje, że termin opracowania dokumentacji projektowej zarówno sieci wodociągowej jak i kanalizacyjnej dla tej części Białołęki jest uzależniony od daty uzgodnienia projektu odcinka sieci wodociągowej w ul. Głębockiej.

– Dopiero wówczas będzie można przystąpić do opracowania kompletnej, uzgodnionej dokumentacji sieci wodociągowej i kanalizacyjnej w ul. Siecznej, która zostanie następnie przekazana do Urzędu Dzielnicy Białołęka celem wystąpienia z wnioskiem o decyzję ZRID dla ul. Siecznej. Termin na opracowanie projektu wynosi do 180 dni od daty wydania decyzji dotyczącej ul. Głębockiej. W związku z tym opracowanie dokumentacji sieci wodociągowej i kanalizacyjnej w ul. Siecznej planowane jest obecnie na I kwartał 2018 roku. Mając na uwadze powyższe pragnę zapewnić, że jednym z priorytetów Spółki jest realizacja inwestycji mających na celu poprawę komfortu życia mieszkańców poprzez zapewnianie dostępu do świadczonych przez Spółkę usług – przekazuje rzecznik prasowy Marzena Wojewódzka.

Czy uzgodnienie projektu sieci wodociągowej w ul. Głębockiej zakończy złą passę realizacji zadania inwestycyjnego jakim jest budowa ul. Siecznej? Czas pokaże.

 

Danuta Zaleska
Stowarzyszenie Razem dla Białołęki