Konsultacje PSE w związku z budową linii kablowych na Żeraniu

31 sierpnia ruszają działania informacyjno-konsultacyjne w ramach inwestycji PSE na warszawskim Żeraniu. Spółka kończy prace formalno-prawne poprzedzające budowę linii kablowych, za pomocą których zostanie wyprowadzona moc z nowego bloku gazowo-parowego w Elektrociepłowni Żerań. Budowa stacji elektroenergetycznej Praga i wyprowadzenie z niej linii kablowych 220 kV to jedna z inwestycji celu publicznego towarzyszących modernizacji Elektrociepłowni Żerań. Moc z nowego bloku gazowo-parowego zostanie wyprowadzona do istniejącej linii Miłosna – Mory i wykorzystana m.in. do zasilania Warszawy i Mazowsza.

Od 2018 r. przy ul. Modlińskiej, obok Elektrociepłowni Żerań, trwają prace budowlane na stacji elektroenergetycznej Praga. Drugim elementem przedsięwzięcia jest budowa dwóch linii elektroenergetycznych 220 kV. Zostaną one ułożone pod ziemią, aby bezkolizyjnie skrzyżować ul. Modlińską, liczne tory kolejowe, Kanał Żerański, drogi wewnętrzne, kable, kanalizację, wodociągi czy gazociągi. Zlokalizowane na terenach przemysłowych i poprzemysłowych – w większości w korytarzu infrastrukturalnym kolei – nie będą zakłócały komfortu życia mieszkańców.

Zaprojektowany przebieg został uzgodniony z podmiotami zarządzającymi działkami na trasie linii w tym drogami, terenami kolejowymi i obszarami przyszłych inwestycji. Na ukończeniu są prace formalno-prawne mające na celu uzyskanie pozwolenia na budowę linii. Uzyskano już m.in. decyzje Wojewody Mazowieckiego oraz Prezydenta m.st. Warszawy o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego. Priorytetem PSE przy projektowaniu stacji Praga oraz linii był jak najmniejszy wpływ inwestycji na otoczenie – społeczność lokalną oraz środowisko naturalne. Pierwotna trasa linii, po analizach projektantów, została zmieniona tak, aby przebiegała z daleka od osiedli mieszkaniowych i terenów rekreacyjnych, w tym przyszłego Parku Żerańskiego.

Aby zrealizować tę inwestycję, PSE planuje usunięcie 421 drzew (611 pni), które wymagają uzyskania pozwolenia na wycinkę. Do Urzędu Dzielnicy wpłynęły już wnioski w tej sprawie. Trwa sprawdzanie dokumentacji oraz weryfikacja w terenie. PSE i Urząd Dzielnicy Białołęka wstępnie porozumiały się w sprawie kompensacji przyrodniczej. Podane poniżej liczby nie są ostateczne. Po wizji lokalnej może się okazać, że będzie potrzeba większej kompensacji, niż zakładało to porozumienie. Póki co PSE zobowiązały się do nasadzenia 624 drzew (obwód pni na wys. 1 m: 14-16 lub 16-18 cm) i 1000 krzewów. 554 drzewa mają zostać posadzone w miejscu wycinki, wzdłuż linii kablowych. Lokalizacje pozostałych nasadzeń zastępczych wskazał urząd dzielnicy na miejskich działkach, na których jest miejsce dla roślin. Kluczowe jest, aby na ostateczny kształt kompensacji przyrodniczej mieli wpływ mieszkańcy. Dlatego Urząd Dzielnicy Białołęka poprosił PSE o przeprowadzenie konsultacji społecznych w tej sprawie. Na ostateczny kształt kompensacji przyrodniczej będą więc mieli wpływ mieszkańcy.

Działania kompensacyjne będą przedmiotem konsultacji ze stroną społeczną. Inwestor i wykonawca są otwarci na dialog z mieszkańcami i organizacjami społecznymi. W związku z trwającą epidemią COVID-19 nie będzie możliwa realizacja spotkań, konferencji itp. w zaplanowanej formule spotkań otwartych. Mając na uwadze bezpieczeństwo, głównym narzędziem umożliwiającym zadawanie pytań, zgłaszania opinii i uwag przez mieszkańców będzie strona internetowa stacjapraga.pse.pl, na której będą publikowane odpowiedzi na pojawiające się pytania i komentarze. Znajdą się tam szczegółowe informacje na temat projektu, prezentacje, interaktywna mapa, nagranie trasy z drona, wstępna koncepcja nasadzeń zastępczych, wywiady z ekspertami oraz formularz konsultacyjny. 

31 sierpnia 2020 r. rozpoczną się działania informacyjno-konsultacyjne. Przez trzy tygodnie – do 21 września – będą zbierane pytania, komentarze, opinie i uwagi. W październiku zostanie opublikowane podsumowanie tego procesu.