Miasto st. Warszawa zlecając prace nad koncepcją rozbudowy metra w Warszawie, w założeniach do dokumentu, pominęło obszar wschodniej Białołęki.
Z uwagi na fakt, że wschodnia Białołęka nie była objęta analizą wnioskujemy o przeprowadzenie badania, które obejmie swoim zakresem rozwój komunikacji miejskiej dla wschodniej Białołęki z uwzględnieniem rozbudowy metra m.in.: w wariancie od Metra Marymont w rejon ul. Ostródzkiej i Hemara zgodnie z poniższym schematem:
Powyższą propozycję zgłosiliśmy podczas konsultacji społecznych dot. planu ogólnego. Wniosek o rozbudowę metra na wschodnią Białołękę złożyliśmy również jako Rada Dzielnicy Białołęka.
___
Biuro Architektury i Planowania Przestrzennego w odpowiedzi na interpelację nr 319 poinformowało, że przeanalizuje przedstawioną propozycję poprowadzenia linii metra na wschodnią Białołękę. Analiza zostanie wykorzystana z wykorzystaniem matematycznego modelu ruchu i będzie wymagała wprowadzenia szeregu modyfikacji i obliczeń. O postępach będę informować.
__
Biuro Funduszy Europejskich i Polityki Rozwoju przygotowało analizę zasadności doprowadzenia linii metra na wschodnią Białołękę z wykorzystaniem matematycznego modelu ruchu. W opracowaniu wzięto pod uwagę trzy warianty rozwoju sieci metra w dzielnicy Białołęka oraz uwzględniono trzy scenariusze demograficzne zakładające różną intensywność przyrostu liczby ludności w dzielnicy Białołęka do roku 2050, w tym taki, który zakłada ponad dwukrotny przyrost liczby mieszkańców dzielnicy.
Biuro Funduszy Europejskich i Polityki Rozwoju nie widzi uzasadnienia dla budowy linii metra na Wschodnią Białołękę. Według ww. Biura układ komunikacyjny wschodniej Białołęki powinien opierać się przede wszystkim o sieć linii autobusowych obsługujących rozproszone obszary zabudowy oraz zapewniających szybki dojazd do węzłów przesiadkowych i wysokowydajnych środków komunikacji.
W analizie, proponowany przez nas wariant opisano jako W1. Wariant został przestawiony w trzech scenariuszach natężenia ruchu pasażerskiego w szczycie porannym:
W1a – wariant bez zmian w prognozowanej liczbie mieszkańców,
W1b – wariant z podwyższoną liczbą mieszkańców o 20%,
W1c – wariant z podwyższoną liczbą mieszkańców o 50%.
Według autorów analizy w W1a i W1b natężenie ruchu pasażerskiego będzie większe w projektowanej linii tramwajowej na Zieloną Białołękę, niż w metrze na wschodnią Białołękę. Trend ten nieznacznie zmienia się w W1c, gdzie w rejonie stacji Metro Ostródzka –> Metro Juranda ze Spychowa może być więcej pasażerów niż w tramwaju na przystanku Zaułek.
Autorzy opracowania twierdzą, że metro nie jest rozwiązaniem optymalnym dla prawidłowej obsługi wschodniej Białołęki. Dostęp do komunikacji zbiorowej na obszarach o niskiej gęstości zaludnienia należy zapewniać w oparciu o spójną sieć lokalnych połączeń autobusowych dowożących do szybkiej komunikacji szynowej. Taki system umożliwia minimalizację strat czasu pasażerów na dojściach do przystanków, a także pozwala ograniczyć koszty obsługi systemu w przeliczeniu na jednego pasażera. W przypadku Białołęki Wschodniej, funkcję szybkiego środka transportu mogą pełnić istniejące oraz planowane linie komunikacji szynowej: istniejące linie tramwajowe w ul. Światowida i w ul. Annopol, projektowana linia metra M4, projektowane linie tramwajowe w ul. Modlińskiej, Płochocińskiej i w ul. Głębockiej oraz istniejąca linia kolejowa nr 9. Aby takie powiązania mogły funkcjonować, konieczne jest dostosowanie układu drogowego oraz wytworzenie powiązań między wschodnią i zachodnią częścią dzielnicy, które przełamią istniejące bariery komunikacyjne (linia kolejowa, kanał Żerański).
Jest to już kolejne opracowanie negujące rozbudowę linii metra na wschodnią Białołękę.
Danuta Zaleska
Radna Dzielnicy Białołęka m. st. Warszawy