Ratujemy „białołęckie Powązki”

Dzięki hojności mieszkańców Białołęki zabytkowe nagrobki na cmentarzu przy Mehoffera pięknieją. Następna kwesta już niebawem i informuje o tym również Telewizyjny Kurier Warszawski.

Sukces ubiegłorocznej zbiórki na ratowanie cmentarza na Tarchominie skłonił komitet społeczny Razem dla Białołęki (Piotr Cieszkowski, Jan Mackiewicz, Mariola Olszewska) do kontynuowania podjętych działań i do organizacji jej tegorocznej edycji, która odbędzie się na przełomie października i listopada. Pozyskane w ubiegłym roku środki pozwoliły nie tylko na przeprowadzenie renowacji nagrobka Władysława Piaskiewicza, który był pierwotnie przewidziany do podjęcia zabiegów konserwatorskich, ale otworzyła się również możliwość renowacji kolejnego pomnika.

Zdajemy sobie sprawę, że jest jeszcze wiele do zrobienia i dlatego nie tylko podejmujemy działania mające na celu ratowanie najcenniejszych nagrobków, ale równocześnie rozszerzamy zakres naszych działań. Zapraszamy na wieczorne spacery po tarchomińskiej nekropolii, które będą doskonałą okazją do poznania jej historii oraz tajemnic. Spacery odbędą się 30 października i 1 listopada w godz. 19.30-21.00 (zbiórka przy bramie na rogu Mehoffera i Majolikowej). Organizujemy je we współpracy z fundacją Ave, oficjalnym partnerem organizowanej przez nas zbiórki.

– Podczas pogłębiania grobu z pomnikiem zmarłej w 1937 roku „Krychy”, Białej Damy naszego cmentarza, rzeźba oraz postument zostały niestety poważnie uszkodzone – mówi Bartłomiej Włodkowski, prezes fundacji Ave. – Konieczna jest restauracja i odtworzenie pierwotnego wyglądu tego wyjątkowego obiektu. Nasza fundacja, która rok temu wyremontowała nagrobek Josepha Labeya, będzie chciała zrealizować to przedsięwzięcie na wiosnę.

Komitet „Razem dla Białołęki” zaprasza do współpracy – cmentarz@razemdlabialoleki.waw.pl. Zbiórka będzie prowadzona na cmentarzu przy Mehoffera od 29 października do 1 listopada w godzinach 8.00 – 16.00, a także 23 października w białołęckich kościołach:

Parafia NMP Matki Pięknej Miłości
Parafia św. Łukasza Ewangelisty
Parafia św. Jakuba Apostoła
Parafia św. Franciszka z Asyżu
Parafia św. Jadwigi
Parafia Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Płudach

Do zobaczenia podczas tegorocznej kwesty!

Jan Mackiewicz
Prezes Stowarzyszenia Razem dla Białołęki

 

Post Author: Redaktor