Zabytkowy czekan z epoki brązu

Zabytkowy czekan z brązu znaleziony na terenie Dzielnicy Białołęka.

Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków o znalezisku:

Czekany z tarczowatym obuchem, z uwagi na bogatą ornamentykę były zazwyczaj wyznacznikiem wysokiego statusu społecznego właściciela. Na powierzchni odnalezionego zbytku widnieją bogate zdobienia w postaci rytych trójkątów i falistych linii, a na obuchu – motywy spirali. Tego typu czekany uznawane są za broń ceremonialną i/lub wyznacznik prestiżu. Uważa się, że ich produkcja miała miejsce w warsztatach z Kotliny Panońskiej w epoce brązu (…)

Do tej pory tego typu obiekty znajdowano wzdłuż biegu Odry, począwszy od Śląska aż po Pomorze Zachodnie. Omawiany zabytek, zgodnie z przekazaną informacją, odnaleziono na warszawskiej Białołęce, w dolinie rzeki Długiej, na terenie dawnej wsi Kąty Grodziskie. Zachował się w dobrym stanie, choć prawdopodobnie jeszcze w starożytności został w dwóch miejscach złamany i w takim stanie zdeponowany w ziemi.

Decyzją Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków zabytek pozostanie w Muzeum Historycznym w Legionowie. Wstępną ekspertyzę wykonały służby konserwatorskie Wydziału Archeologicznego WUOZ w Warszawie. Obiekt wymaga przeprowadzenia zabiegów konserwatorskich, które pozwolą ustabilizować zabytek i zatrzymać procesy korozji. Dodatkowo czekan zostanie poddany specjalistycznym badaniom, które mogą w przyszłości wskazać dokładnie miejsce jego pochodzenia.

Więcej o czekanach przeczytacie we wpisie: https://muzeum.bytom.pl/?p=17410

Fot. Muzeum Historyczne w Legionowie | Wawrzyniec Orliński

Fot. Muzeum Historyczne w Legionowie | Magdalena Woińska