WARSZAWSKA INFOLINIA DLA OBYWATELI UKRAINY
505 700 701 od poniedziałku do niedzieli w godzinach 08:00-20:00
Przekroczenie granicy
-
Jeżeli uciekasz przed konfliktem zbrojnym na Ukrainie, zostaniesz wpuszczony do Polski.
-
Po przekroczeniu granicy, jeżeli nie masz zapewnionego miejsca pobytu w Polsce, udaj się do najbliższego punktu recepcyjnego znajdującego się w miejscowościach przy granicy. Wykaz punktów znajduje się na stronie internetowej: https://www.gov.pl/web/udsc/ukraina—ua
-
W punkcie recepcyjnym otrzymasz więcej informacji na temat pobytu w Polsce, zostanie udzielona pomoc w zakresie tymczasowego zakwaterowania w Polsce, otrzymasz ciepły posiłek, napój, podstawową opiekę medyczną oraz miejsce na odpoczynek.
-
Jeżeli uciekasz przed konfliktem zbrojnym na Ukrainie, nie martw się, że nie masz dokumentów umożliwiających wjazd do Polski. Zostaniesz wpuszczony do Polski. Zabierz ze sobą najważniejsze dokumenty – paszport wewnętrzny, paszport zagraniczny (jeśli masz), akty urodzenia dzieci, które podróżują z Tobą, dokumentację medyczną. Każdy obywatel Ukrainy będzie mógł przekroczyć granicę bez znaczenia czy posiada dokumenty do tego uprawniające.
-
Przejścia graniczne można przekraczać także pieszo.
-
Masz dostęp do polskiej służby zdrowia.
-
Jeśli już przebywasz w Polsce, nie martw się o to, że kończy Ci się legalny pobyt. Zadbamy o to, żeby Twój legalny pobyt został przedłużony.
-
Jeśli podróżujesz ze zwierzętami – psy, koty, fretki muszą mieć mikrochip i szczepienie, pozostałe (gryzonie, króliki, płazy, gady, ozdobne zwierzęta wodne, bezkręgowce) bez ograniczeń, ale decyzję podejmie podczas przekraczania granicy Krajowa Administracja Skarbowa.
-
Jeśli nie posiadasz miejsca zakwaterowania w Polsce, w punktach recepcyjnych przy granicy uzyskasz niezbędne informacje.
-
Polska nie ma wpływu na procedury graniczne obowiązujące podczas przekraczania ukraińskiej granicy.
-
Decyzje związane z przewożonymi ruchomościami (np. samochód) podejmuje podczas przekraczania granicy Krajowa Administracja Skarbowa.
-
Jeśli nie znalazłeś potrzebnej informacji, zadzwoń na infolinię: +48 47 721 75 75.
-
Jeśli potrzebujesz informacji, dotyczących szczegółowych zasad przekraczania granicy, skontaktuj się ze Strażą Graniczną: +48 82 568 51 19.
-
Uwaga: rejestracja w punkcie recepcyjnym nie jest obowiązkowa.
Jeżeli potrzebujesz informacji na temat szczegółowych zasad przekraczania granicy – skontaktuj się ze strażą graniczną, tel. +48 82 568 51 19. Przydatny link: https://www.strazgraniczna.pl/pl/aktualnosci/informacje-o-granicy-polsko-uk
Status uchodźcy
Sprawami uchodźców, jeżeli chcą uzyskać status uchodźcy w Polsce zajmuje się Urząd do spraw cudzoziemców, ul. Taborowa 33, 02-699 Warszawa, tel. 47 721 75 75, link do strony: https://www.gov.pl/web/udsc/urzad-do-spraw-cudzoziemcow.
Zezwolenie na pracę, zezwolenie na pobyt
Jeżeli nie chcesz uzyskać statusu uchodźcy, ale chcesz uzyskać zezwolenie na pracę, zezwolenie na pobyt – musisz się zgłosić do wydziału do spraw cudzoziemców lub wydziału spraw obywatelskich i cudzoziemców we właściwym urzędzie wojewódzkim. Link z danymi kontaktowymi do naszego urzędu wojewódzkiego: https://www.gov.pl/web/uw-mazowiecki/kontakt-wsc.
Pomoc zdrowotna
Narodowy Fundusz Zdrowia informuje, że Obywatelowi Ukrainy, który przybył do Polski w związku z agresją militarną Rosji na teren Ukrainy, i który zgłosi się z problemem zdrowotnym do lekarza rodzinnego, poradni specjalistycznej, czy szpitala należy udzielić adekwatnej pomocy medycznej.
Świadczenia udzielone obywatelom Ukrainy rozliczy Narodowy Fundusz Zdrowia.
Rząd przygotowuje specjalne rozwiązania prawne, które umożliwią rozliczenie świadczeń medycznych, udzielonych obywatelom Ukrainy przybywającym do RP w związku z agresją militarną Rosji na teren Ukrainy.
WAŻNE!
Dotyczy to obywatela Ukrainy, który posiada zaświadczenie wystawione przez Straż Graniczną RP lub odcisk stempla Straży Granicznej RP w dokumencie podróży, potwierdzające legalny pobyt na terytorium RP, po przekroczeniu granicy od 24 lutego 2022 r., w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium Ukrainy. Więcej informacji: https://bit.ly/35Ybvn9
Pomoc prawna
Biuro Międzynarodowej Organizacji ds Migracji (IOM) – 22 490 20 44.
Bezpłatną pomoc prawną świadczą organizacje pozarządowe współpracujące z m.st. Warszawa.
Centrum Białoruskiej Solidarności
ul. Oleandrów 6
Centrum sytuacyjne pomagające ewakuowanym z Ukrainy i Białorusi do Polski!
Udzielamy porad w sprawach:
1. Ochrony międzynarodowej (uzyskania statusu uchodźcy lub dodatkowej ochrony) w Polsce
2. Przekroczenia granicy
infolinia +48 668 205 177 (Telegram @cbshelp) poniedziałek – piątek 10:00 – 21:00
punkt konsultacji stacjonarnych: wtorek, czwartek: 10:00 – 18:00, środa 10:00 – 15:00
Języki: białoruski, ukraiński, rosyjski, angielski, polski
Fundacja Polskie Forum Migracyjne
ul. Szpitalna 5/14, 00-031 Warszawa
tel. +48 692 913 993, +48 22 110 00 85
Pomoc prawna i w legalizacji pobytu; pomoc integracyjna, wsparcie w sprawach urzędowych i poradnictwo
https://www.facebook.com/PolskieForumMigracyjne
IG: @polskie_forum_migracyjne_pfm
Stowarzyszenie Interwencji Prawnej
Porady prawne – możliwy kontakt po ukraińsku, rosyjsku, polsku
Informacja prawna udzielana online: biuro@interwencjaprawna.pl
Możliwość umówienia się na konsultację z prawnikiem: biuro@interwencjaprawna.pl lub telefonicznie: +48 880 145 372 https://interwencjaprawna.pl/
SIP uruchamia dedykowany Portal prawny dla uciekających z Ukrainy: ukraina.interwencjaprawna.pl, dostępny w trzech językach: polskim, ukraińskim i angielskim.
Fundacja Multiocalenie
Wsparcie legalizacyjne (m.in. odnośnie relokacji bliskich do Polski, procedury azylowej na granicy) i psychologiczne.
Tel. 797433021, 797433006
Centrum Wielokulturowe
ul. Jagiellońska 54
Punkt Informacji i Wsparcia w Centrum Wielokulturowym
Stacjonarnie oraz tel. +4822 648 1111 oraz +48 604 932 969 w godz. 8:00-20:00.
Okręgowa Rada Adwokacka w Warszawie: koordynatorem jest adw. dr Łukasz Chojniak lukasz.chojniak@ora-warszawa.com.pl.
Adres mailowy, na który należy zgłaszać chęć udziału w udzielaniu pomocy prawnej: ukraina@ora-warszawa.com.pl ze wskazaniem imienia i nazwiska, numeru telefonu, adresu mailowego, statusu (adwokat/aplikant/prawnik zagraniczny).
Pomoc mieszkaniowa
Dom Ukraiński / Nasz Wybór
ul. Zamenhofa 1
Infolinia +48 727 805 764:
Języki: ukraiński, angielski, polski.
konsultacje@ukrainskidom.pl
Wsparcia udziela także Centrum Białoruskiej Solidarności
infolinia +48 668 205 177 (Telegram @cbshelp) poniedziałek – piątek 10:00 – 21:00.
Praca
Kwestia pomocy w dostępie do rynku pracy pozostaje w gestii Urzędu Pracy, gdzie można dokonywać rejestracji jako osoba bezrobotna lub poszukująca pracy.
W ramach działania finansowanego przez Warszawę pomocy w poszukiwaniu pracy świadczy m.in.
Fundacja Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych
Punkt Informacji Zawodowej dla Cudzoziemców, ul. Nowy Świat 49 lok. 201
Wsparcie w obszarze rynku pracy / kursy/ staże, legalizacja pobytu
tel. +48 730 623 658 oraz https://www.facebook.com/PunktIZdC
Chlebem i Solą
Pomoc w znalezieniu pracy i kursów zawodowych.
Kontakt przez Facebook: https://www.facebook.com/polacydlauchodzcow
Edukacja
Informacja dla uczniów w wieku 7-19 lat:
Przedszkola niepubliczne zaoferowały bezpłatne miejsca dla dzieci z Ukrainy w wieku 3-6 lat, do których kierujmy rodziców z dziećmi:
Wszelkie dodatkowe pytania należy kierować mailowo na adres bialoleka.wow@um.warszawa.pl
Bezpłatna komunikacja miejska w Warszawie
Zgodnie z zarządzeniem Prezydenta m.st. Warszawy obywatele Ukrainy mogą korzystać z nieodpłatnych przejazdów środkami lokalnego transportu zbiorowego organizowanego przez m.st. Warszawę (w 1 i 2 strefie biletowej).
Honorowany jest każdy dokument potwierdzający obywatelstwo Ukrainy. W przypadku dzieci bez dokumentów potwierdzenie następuje na podstawie ustnego oświadczenia opiekuna.
Bezpłatne przejazdy Kolejami Mazowieckimi
Koleje Mazowieckie – KM sp. z o.o. informuje, decyzją Zarządu Spółki od dnia 26 lutego do 25 marca 2022 r. dla obywateli Ukrainy wprowadza się NIEODPŁATNE i NIEOGRANICZONE przejazdy pociągami „Kolei Mazowieckich – KM”.
Podczas przejazdu pociągiem Kolei Mazowieckich – KM wystarczy okazać paszport Ukrainy albo ewentualnie inny dokument potwierdzający obywatelstwo Ukrainy.
Transport z granicy do Warszawy
PKP Intercity poinformowało w dniu 26 lutego, że przez cztery najbliższe tygodnie obywatele Ukrainy pojadą za darmo pociągami PKP Intercity.
Osoby dokonujące zakupu biletów kolejowych na dworcu Warszawa Centralna mogą prosić o wsparcie osoby z punktu informacyjnego zarządzanego przez Wojewodę i wolontariuszy z Urzędu Wojewódzkiego. W przypadku pozostałych dworców (Warszawa Zachodnia i warszawa Wschodnia) pomocy udzielą miejscy wolontariusze.
Bezpłatne przejazdy pociągami dla obywateli Ukrainy
Obywatele Ukrainy mogą odbywać nieodpłatne przejazdy w klasie 2 pociągami PKP Intercity kategorii ekonomicznych TLK i IC w komunikacji krajowej. Przejazd odbywa się na podstawie paszportu potwierdzającego obywatelstwo ukraińskie. Bezpłatne przejazdy wprowadzają także inni przewoźnicy. Informacja będzie na bieżąco aktualizowana.
W Polsce funkcjonuje przewoźnik dalekobieżny PKP Intercity oraz kilku przewoźników uruchamiających pociągi w ruchu regionalnym i aglomeracyjnym. W wybranych pociągach obywatele Ukrainy mogą podróżować za darmo.
OBYWATELE UKRAINY MOGĄ PRZEJECHAĆ NIEODPŁATNIE Z POLSKI DO NIEMIEC NIŻEJ WYMIENIONYMI POCIĄGAMI PKP INTERCITY
WAWEL 37000/56, Kraków, Katowice, Zabrze, Gliwice, Opole, Wrocław, Legnica, Lubin, Zielona Góra, Rzepin, Frankfurt, Berlin
GEDANIA 57000/58, Gdynia Główna, Sopot, Gdańsk Główny, Tczew, Bydgoszcz Główna, Inowrocław, Gniezno, Poznań Główny, Zbąszynek, Świebodzin, Rzepin, Frankfurt
BEROLINUM 17000/248, Warszawa, Kutno, Konin, Poznań, Zbąszynek, Świebodzin, Rzepin, Frankfurt
NIGHTJET 456/60456. Bohumín, Chałupki, Racibórz, Kędzierzyn-Koźle, Opole, Brzeg, Wrocław, Legnica, Lubin, Głogów, Zielona Góra, Rzepin, Frankfurt
PKP INTERCITY
Od 26 lutego obywatele Ukrainy po przekroczeniu granicy polskiej mogą nieodpłatnie korzystać z przejazdów pociągami PKP Intercity kategorii ekonomicznych TLK i IC na terenie Polski. Podróż można odbywać z uwzględnieniem przesiadek na kolejne połączenia krajowe PKP Intercity w pociągach kategorii ekonomicznych (TLK i IC). Podróżni otrzymają bezpłatny bilet. Szczegóły na stronie PKP IC.
PKP Intercity realizuje połączenia między Polską a Ukrainą zgodnie z obowiązującym rozkładem jazdy. Przewoźnik jest przygotowany do wzmocnień połączeń na odcinkach krajowych. Do Przemyśla zostało wysłanych dodatkowych 20 wagonów. Spółka współpracuje z władzami RP w przedsięwzięciach, które mają zapewnić sprawność działania, a także z władzami lokalnymi i centrum zarządzania kryzysowego w Przemyślu. Dodatkowi pracownicy PKP Intercity, którzy są na dworcu w Przemyślu, m.in. koordynują realizację przewozów, kierują potokami podróżnych i dokonują odprawy pasażerów. Na bieżąco monitorowane są aktualne potoki podróżnych i wzmacniane pociągi dodatkowymi wagonami.
INFOLINIA PKP INTERCITY W JĘZYKU UKRAIŃSKIM
Zachęcamy do kontaktu telefonicznego z konsultantami, którzy odpowiedzą na Państwa pytania i udzielą aktualnych informacji o usługach PKP Intercity.
+48 22 473 00 86 – Koszt połączenia zgodny z taryfą operatora.
800 033 022 – darmowa infolinia dla wszystkich operatorów krajowych
Numery dostępne są w godzinach 8:00 – 20:00, 7 dni w tygodniu.
PRZEWOŹNICY REGIONALNI I AGLOMERACYJNI
O wprowadzenie darmowych przejazdów dla uchodźców z Ukrainy zaapelował Minister Infrastruktury Andrzej Adamczyk oraz Wiceminister Infrastruktury Andrzej Bittel. List w sprawie umożliwienia darmowych przejazdów do wszystkich przewoźników skierował Prezes Urzędu Transportu Kolejowego, Ignacy Góra.
O wprowadzeniu bezpłatnych przejazdów dla obywateli Ukrainy informują kolejni przewoźnicy:
-
Arriva – przejazdy pociagami przewoźnika są bezpłatne dla obywateli Ukrainy. Podróż będzie realizowana na podstawie ważnego paszportu potwierdzającego obywatelstwo;
-
Koleje Dolnośląskie – przewoźnik wprowadził do 6 marca darmowe przejazdach dla wszystkich obywateli ukraińskich. Każdy pasażer Kolei Dolnośląskich z obywatelstwem ukraińskim otrzyma tzw. bilet zerowy;
-
Koleje Małopolskie – do odwołania obywatele Ukrainy mogą nieodpłatnie korzystać z przejazdów pociągami i autobusami linii dowozowych uruchamianymi przez Koleje Małopolskie. Podróż odbywa się na podstawie paszportu lub innego dokumentu potwierdzającego obywatelstwo ukraińskie;
-
Koleje Mazowieckie – od 26 lutego do 25 marca 2022 obywatele Ukrainy mogą bezpłatnie jeździć pociągami „Kolei Mazowieckich – KM”. Wystarczy okazać paszport Ukrainy albo ewentualnie inny dokument potwierdzający ukraińskie obywatelstwo;
-
Koleje Śląskie – do odwołania obywatele Ukrainy mogą nieodpłatnie korzystać z przejazdów pociągami Kolei Śląskich. Podróż odbywa się na podstawie paszportu lub dokumentu potwierdzającego obywatelstwo ukraińskie;
- Koleje Wielkopolskie – do 25 marca 2022 roku obywatele Ukrainy mogą nieodpłatnie korzystać z przejazdów wszystkimi pociągami Kolei Wielkopolskich. Przejazdy będą mogły być realizowane na podstawie paszportu lub innego dokumentu potwierdzającego obywatelstwo ukraińskie;
- Łódzka Kolej Aglomeracyjna – darmową podróż można odbyć na podstawie dowolnego dokumentu stwierdzającego obywatelstwo ukraińskie. Darmowe przejazdy funkcjonują do odwołania;
- PKP SKM w Trójmieście – darmowe przejazdy dla obywateli Ukrainy obowiązują do odwołania. Wystarczy paszport lub inny dokument potwierdzający obywatelstwo;
- POLREGIO – przejazd pociągami POLREGIO dla obywateli Ukrainy będzie bezpłatny w całej Polsce. Przewoźnik przygotowuje dodatkowe połączenia Dorohusk-Lublin, Przemyśl/Medyka-Kraków;
- SKM Warszawa –osoby legitymujące się ukraińskim dokumentem tożsamości mogą podróżować za darmo komunikacja miejską Warszawskiego Transportu Publicznego (w tym pociągami SKM Warszawa);
- Warszawska Kolej Dojazdowa – do dnia 25.03.2022 dla obywateli Ukrainy wprowadzone zostały nieodpłatne i nieograniczone przejazdy pociągami WKD. Podczas przejazdu pociągiem WKD wystarczy okazać paszport Ukrainy albo ewentualnie inny dokument potwierdzający obywatelstwo Ukrainy.