Gdzie może powstać nowa szkoła dla Żerania?

Początek nowego roku szkolnego to dobry moment na dyskusję o nowej szkole dla Żerania – szczególnie dla okolic Kowalczyka i Krzyżówki, ale także Marywilskiej czy rejonu Piekiełka.

Obecnie, po otwarciu szkoły na Myśliborskiej, sytuacja jest dobra, ale przy tak dynamicznym przyroście liczby mieszkańców trzeba myśleć o przyszłości i perspektywie kolejnych lat. Dlatego też zaproponowaliśmy lokalizację nowej placówki oświatowej wraz z zapleczem kulturalnym i możliwością utworzenia centrum aktywności lokalnej w rejonie skrzyżowania ulic Modlińskiej i Płochocińskiej, po stronie Polfy Tarchomin. Idea Centrum Edukacyjno-Kulturalnego, bo taką nazwę zyskał ten projekt, trafiła na podatny grunt. Pomimo trwających przekształceń części terenów Polfy, m.in. w związku z planami PFR Nieruchomości w ramach programu Mieszkanie+, w opracowanej na zlecenie m.st. Warszawy koncepcji zagospodarowania tych terenów znalazła się placówka oświatowa właśnie w rejonie skrzyżowania Modlińskiej i Płochocińskiej. Zgodnie z dokumentem, zapotrzebowanie na szkoły i przedszkola wynika z konieczności zbilansowania na tym obszarze również zapotrzebowania wynikającego z docelowej liczby mieszkańców w obszarze MPZP Morelowej i Kowalczyka, w granicach którego nie został uwzględniony teren pod usługi oświaty umożliwiający budowę zespołu szkolno-przedszkolnego.

W międzyczasie, o czym pisała Gazeta Stołeczna, stanowisko w sprawie konieczności utworzenia w rejonie Polfy zespołu szkolno-przedszkolnego i zabezpieczenia terenów pod infrastrukturę społeczną przyjęła Rada Dzielnicy Białołęka. Aktualnie bazie przygotowanej przez pracownię Mycielski Architecture&Urbanism koncepcji powstaje projekt nowego Studium dla Warszawy, wyznaczającego kierunki zagospodarowania miasta. Jego wyłożenie do publicznego wglądu jest planowane na połowę przyszłego roku, a uchwalenie – na przełom 2022/23. Na tym etapie kluczowe jest ustanowienie funkcji oświatowej, umożliwiającej budowę zespołu szkolno-przedszkolnego, a także uzgodnienia z Polfą Tarchomin. Po uchwaleniu nowego Studium będzie możliwe podejmowanie dalszych działań, w tym wnioskowanie o środki na tę inwestycję.

Omawiając lokalizację szkoły dla tego rejonu, warto wspomnieć również o dotychczas dyskutowanych alternatywach:

– teren MPO/Veolii pomiędzy ulicami Łopianową i Krzyżówki: byłaby to idealna lokalizacja na szkołę, ale takiej funkcji nie przewiduje uchwalony w 2014 r. plan miejscowy. Jego zmiana oznacza natomiast długoletnią procedurę – dla sąsiedniego MPZP Piekiełka nie udało się to nawet po 10 latach i Rada Warszawy odstąpiła od procedury zmiany planu. Drugim, choć nieco mniejszym problemem jest regulacja stanu prawnego gruntów, obecnie należących w dużej części do Skarbu Państwa.

– teren przy Spedycyjnej w sąsiedztwie cementowni i planowanej zajezdni autobusowej: lokalizacja w uciążliwym przemysłowym otoczeniu. Inwestycję negatywnie zaopiniowało zarówno Biuro Architektury, jak i MPWiK m.in. ze względu na brak sieci kanalizacyjnej. Pomimo to, w 2018 r. ówczesny zarząd dzielnicy zaprezentował koncepcję szkoły, której teren przecinał dojazd do cementowni. Lokalizacja została co prawda uwzględniona w koncepcji zagospodarowania terenów Polfy, ale biorąc pod uwagę cały czas działający w sąsiedztwie przemysł, nie spełnia ona żadnych standardów oświatowych.